| R100 a întrebat:

Nu mai vreau sa apelez la dermatologi pentru ca deja m-am saturat de atatea minciuni. Nu mai imi suport tenul. Parca e nebun. Am 20 de ani si anul trecut am fost la dermatolog sa imi scot niste cosuri negre. Nimic grav. Tot am mers..am mers si cand colo am ramas cu pete si gauri ( nu foarte adanci ce-i drept ). Iar acum nu mai scap de ele. Nu mai stiu ce sa fac! Puteti sa imi dati un sfat? Va rog din tot sufletul! Am uitat sa mai spun ca am observat ca petele sunt maro si parca se fac mai vizibile cand fumez si mananc dulce. Dar cu siguranta o sa renunt si la asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Chill.
Eu am si acum probleme cu acneea.Bine... mai putin comparativ cu anii trecuti.
Fa sport, atentie la mancarea grasa si de proasta calitate.
Dar cel mai bun remediu ca sa zic asa e sportul chiar pana la transpiratie.Asa se curata cel mai bine tenul adica porii respectivi.
Trebuie aerisit cum ar veni.
Clar tigara e un dusman al tenului.
Eu nu stiu de ce fumezi.Ca sa ce?
... ca sa nimic. Fumezi ca sa te afli in treaba iti spun eu.

| ÎngerulThawMic16 a răspuns:

Cumpara miste produse avon pentru pete, ca sunt foarte buuuuune... am si eu! :***

| MathersMarshal a răspuns:

Probleme tenului nu afecteazā frumusețea unei femei, chiar nu contează pentru noi, femeile sunt judecate cel mai mult de alte femei, probabil bārbații din jurul tāu nici măcar nu observă.Nu contează micile defecte, dacă nu dor nu sunt o problemā. Ești la fel de frumoasā!

| Teodora_Dinu_2000 a răspuns:

Incearca sa te zidratezi foarte mult! Asta e forte important.Pe langa asta foloseste creme pentru fata cu ulei de masline.Sau iti poti face o masca.Îţi trebuie doar un albuş de ou, o lingură cu suc proaspăt de lămâie şi un şerveţel de hârtie. Dar înainte de a pregăti benzile pentru puncte negre trebuie să-ţi pregăteşti tenul.Demachiază-te şi curăţă bine faţa cu un produs special.Foloseşte un scrub blând. Poate fi preparat în casă – de exemplu un scrub cu zaţ de cafea – sau cumpărat.Fă o baie de aburi! Pune pe foc o oală largă cu puţină apă pe fund, iar când dă în clocot, aşază-te cu faţa deasupra ei şi acoperă capul cu un prosop. Rămâi aşa măcar cinci minute. Aplică benzile făcute după reţeta de mai jos şi lasă-le să se usuce cel puţin 20 de minute. Spală faţa cu apă călduţă, apoi aplică crema hidratantă.Cum îţi faci singură benzile pentru puncte negre
1. Amestecă un albuş de ou şi o lingură cu suc proaspăt de lămâie. Bate-le bine până începe să se formeze o spumă.
2. Dintr-un şerveţel de hârtie rupe bucăţi de mărimea dorită. Îţi trebuie una pentru nas, una pentru frunte şi una pentru bărbie.
3. Înmoaie bucăţile de şerveţel în amestecul de ou şi lămâie. Trebuie să le lipeşti pe faţă imediat, altfel se usucă.

Asta e tot! În 20-30 de minute, când dezlipeşti benzile de pe faţă, ar trebui să se desprindă şi punctele negre.Succes!