| Borsko a întrebat:

Nu pot sa adorm, iar atunci cand adorm ma trezesc incontrolabil la ore intamplatoare.
Cum pot sa fac sa dorm si eu ca lumea?

(alta categorie mai aproape de asta, n-am gasit)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Categoria e perfect aleasa, stai linistit.
Probabil esti tanar, in cazul tinerilor, lipsa unui somn bun apare din cauza stresului in general: fete, examene, probleme in familie, etc. Te trezesti pentru ca in inconstient stii ca ai ceva important de rezolvat, si doar treaz poti rezolva asta. Alt motiv,cum spune si relian, este lipsa efortului fizic. Creierul tau e un container, acumulezi (e o metafora,intelegi) odihna in el atunci cand dormi sau te odihnesti activ, la fel si muschii. Fiind un container, nu incape in el mai mult decat trebuie, astfel daca ziua nu iti consumi energia si nervii cu ceva, noaptea nu ai niciun motiv sa dormi. De ce sa dormi daca esti odihnit?
Astea sunt cele doua cauze majore, sigur, poate fi si altceva, daca esti ingriojorat, mergi la un somnolog(medic specialist).
Pentru stres, poti sa mergi la Plafar si sa cumperi Valereana, faci ceai. E mai tare decat Xanax, dar ai grija sa citesti prospectul, poate fi periculoasa. Scuza-mi explicatia total nestiintifica, dar cred ca se intelege mai clar asa.

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Poate stai la calculator 'noaptea tarziu, mananci masa de seara la ore tarzii, faci sport seara, nu aerisesti camera unde dormi.Cumpara din farmacie comprimate pe baza de melatonina, bea ceai de tei sau paducel si sigur se va schimba ceva!

| relian a răspuns:

Probabil nu prea le ai cu munca fizica si mai mult o fredonezi.Ia pune mina peo sapa si dupa sa-mi zici cum ai dormit.Adormi lemn asculta ce zic daca faci efort fizic dar asa multe ore pe zi nu ca alergi asa o ora.Si eu de cele mai multe ori o fredonez nu fac nici un efort si noaptea stau si ma uit pe pereti.Cind sint nevoit sa muncesc fizic dar asa munca si toata ziua cite 8 ore mama mama adorm lemn cum adormasa ma si trezesc pe aceiasi parte.Deci megi la sapa la betoane la ceva.

| AliGab a răspuns:

Ceva activitate fizica (munca, sport etc.), un dus cald si un ceai de tei inainte de culcare (daca nu ai probleme cu rinichii). Somn usor

| AliGab a răspuns:

Daca insomnia este cauzata de ganduri, trebuie analizat, gasita problema si rezolvata sau indepartata. Solutia cu rezultatele cele mai mari este rezolvarea problemei care induce insomnia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Trebuie să ai un anumit stil de viaţă mai sănătos, o alimentaţie mai sănătoasă, activităţi fizice pe zi care să te solicite cât mai mult.
Te pup!

| SefaTa97 a răspuns:

Bea ceai de tei seara inainte de culcare!

| mihay88 a răspuns:

Ceaiul de tei sau ceaiul de la fares pentru somn linistit si o pastila de melatonina cred ca te-ar ajuta pe termen scurt sa dormi un pic mai bine. Cauzele nu am de unde sa le stiu, poate sa fie si lipsa de efort, poate sa fie stres sau probleme si griji de natura diversa, iar daca e asa acele cauze trebuie rezolvate. Daca e stres trebuie eliminat daca este o problema familiala la fel...trebuie tratata cauza nu neaparat efectul happy