| AvalohAlyn a întrebat:

Nu prea am energie ce as putea face? Am luat supradyn efervescent dar pana acum niciun efect.Ce m-ar putea ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| m1dn1gh7 a răspuns:

Din intrebarile tale, pare ca suferi de depresie / anxietate. Cauza oboselii poate fi aceasta. Cu un stil de viata sanatos si o gandire pe masura, s-ar putea sa prinzi mai multa energie, zi de zi.
Mens sana in corpore sano!

| laSoledad a răspuns:

Somn, mancare pe baza de proteine si glucide, activitati in aer liber, interactiune sociala.

Sa stii cand sa te opresti din statul cu ochii-n calculator. Nu sari peste micul-dejun si celelalte mese ale zilei. Nu neglija consumul de apa. Observa-ti gandurile. Observa oamenii/situatiile care te solicita mai mult decat este nevoie ori in detrimentul tau. Retrage-te din activitatile ce nu iti plac/ iti afecteaza sanatatea fizica/mentala. Lista poate continua.

| Alexandruuu88 a răspuns:

Ceai verde/cafea /ghimbir

| DovleacTurbat a răspuns:

Carbohidratii reprezinta cea mai buna sursa de energie a noastra, asta inseamna cereale, fructe, legume, orez, mazare, cartof, paste etc.

| CristinaEmma a răspuns:

•Ti-ai putea face o mica vacanta pentru a te relaxa, odihni, plimba etc.
•Ai nevoie de fructe si legume, apa, bea cat mai mult posibil( acestea te hidrateaza) mai ales pe timpul verii
•rezolvati problemele pentru a nu mai fi incarcat ( incarcatura te poate duce la stare de negativitate, tristete, ganduri etc. Iar toate acestea iti mananca din energie ).
• mediteaza
•fi pozitiv
• fa-ti frash-uri ( sunt foarte multe fructe bigate in vitamine care iti produc energie)
•Mananca miere
• Iesi in natura, bucurate de ea, de oxigenul si puterea care ti-o da prin fenomenele ei
• Daca nu ai chef de nimic, molesit etc. Incearca una din cele de mai sus sau chiar cu o gandire "Cat de minunata e viata" sau bucurate ca esti sanatos si ca poti face ceva altii siar dori asta. Ridicate din pat, fa miscare iar bateriile se vor incarca pe parcurs atata timp cat si vei gandii pozitiv.
• Incepeti dimineata cu zambetul pe buze daca nu cauta motiv pentru care sa zambesti si toata ziua vei avea chef de tot si toate
Iubeste Viata!

| AndreiBularca a răspuns:

Alimentatie sanatoasa ( 3 mese principale si 2 gustari care consta in fructe, lactate etc), miscare in fiecare zi si apa (2 litri pe zi).