| JetBlueJet a întrebat:

*Nu radeti de mine straight face ma mir si eu cum de va pun o intrebare de genul asta...
Daca menstruatia imi vine lunar dar nu pe aceeasi data ca in luna precedenta(in fine diferenta de zile nu este foarte mare, cam de 4/5 zile)...Asta inseamna ca(,) ciclul meu menstrual este regulat sau neregulat?
thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pana la varsta de 25 de ani se numeste ciclul neregulat dupa 25 el devine tot mai regulat

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

De unde stii bre, ai experimentat persoanal?
Ciclul se regleaza in cel mult doi-trei ani.
Excepand o sarcina, cand evident mentruatia lipseste, pot aparea oricand intarzieri!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Asa am citit eu ca la fetele tinere este ciclu neregulat

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cauzele unui ciclu menstrual neregulat sunt diverse, de aceea o femeie ar trebui sa investigheze atent o astfel de problema.

La adolescente, in primii ani dupa menarha (prima menstruatie), este posibil ca ciclul menstrual sa nu fie mereu regulat, insa acest fenomen este unul fiziologic.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

Ma dispera cei care raspund pe site fara a fi in cunostinta de cauza.
,, Fete tinere'' insemna cele aflate la inceputul menstruatiei, adica in primii 2-3 ani.
Astazi tot mai multe fetite au mestruatii incepand de varste mici 10 -11 ani sau chiar mai devreme.
Isi incep viata sexuala mai devreme decat fetele cu cateva generatii mai inaintate...nu cred ca mai corespunde,, la varsta care i-a venit mamei, eu va veni si fiicei''
Totul e particulalizat, de la fata la fata.

O sfatuesc pe fata sa folosesca metoda indicata de mine, chiar cu ajutorul mamei sau a unui asistent medical!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

Invata oul pe gaina...
Uiti ca sunt femeie si am trecut prin asta!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Desigur ca conteaza fiecare fata in parte, am spus ca toate au acel ciclu?, m-am referit ca sunt sanse ca dupa 20 de ani sa fie regulat, sunt si factiri care determina ciclu neregulat, eu am scris ce am citit nu sunt fata sa stiu personal

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu inseamna ca sti totul, fiecare e diferit

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai CM neregulat :(

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile ).

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după ).

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste ( când este cazul ).

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic.

Toate cele bune!

| JetBlueJet explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult. ^-^

| bursuc001 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Cu plăcere happy

O seară frumoasă!

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu prea are relevanta
Unele zile ale lunii au 28/30 /31 de zile.
Un ciclu normal se incadreza intre 26 si 31 de zile, fara a depasi cu mai mult 2-3 aceasta data.
Poti afla si singura daca menstruatia ta este regulata.Ii un calendar mic de buzunar, notezi data cand iti vine mestruatia.Luna urmatoare notezi iarasi, apoi numeri zilele intre datele incercuite.In mod normal numarul de zile ar trebui sa fie accelasi ( mie imi venea la 26 -27 de zile ani de-a randul) Metoda indicata de mine iti va folosi si cand mergi la medic, pentru ca vei fi intrebata mai mereeu.

| R0R0 a răspuns:

De cat timp ti-a venit menstruatia?

| JetBlueJet explică (pentru R0R0):

Luna asta... azi
Luna trecuta pe 20 parca
*Prima data mi-a venit in clasa 5 straight face

| R0R0 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Trebuie sa iti fie regulat.
Si mie imi vine mereu mai devreme. (cu (,) cateva zile)

| JetBlueJet explică (pentru R0R0):

Huh... Multumesc.

| R0R0 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Si eu eram in a 5-a cand mi-a venit prima data.

| RorySan a răspuns:

Regulat.

| JustStitch a răspuns:

Ai ciclul regulat happy