| qweasdzxc a întrebat:

Nu stiti cam cat costa un aparat dentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Derye a răspuns:

Depinde la ce varsta ti'l pui. Daca ai sub 10-11 ani, costa in jur de 600-700 RON, daca ai mai mult pretul ajunge pana la 5000 RON sau mai mult.

| foxi a răspuns:

Ce este aparat dentar?

| Diana_7451 a răspuns:

Eu am avut si a costat 600 de euro. (cu bracheti)

| crazypuff_9442 a răspuns:

Pai... cel de metal este 15 mil, cel de ceramica 32 mil, cel de zafir 50 mil si mai este cel incognito ''doar'' 2000 de euro

| BubbleA a răspuns:

La care te referi, cel fix sau cel mobil?
Eu mi le-am facut pe amandoua. Cel mobil costa cam in jur de 700 de lei iar cel fix in jur de 2000 (20 de milioane)depinde de fiecare.
Cel mobil l-am purtat cam 5 ani iar cel fix il port de 2 ani. E incomod uneori insa e cel mai bun lucru.
Chiar daca sunt scumpe sa nu eziti sa-ti pui.

| Bii26 a răspuns:

Si eu am nevoiehappy. Pai, am strans 5 mil.` jum`, dar colega mea a dat 3 mil. jum` pe el.Pai,depinde de unde esti` si cine ti`l face.De exemplu pe verisoara mea a costat`o doar 2 mil.
Apai...binee,acum 4 anihee hee. Acum`aa...cred ca, costa si mulajulhappy.
Bafta!:X

| Kira9747 a răspuns:

Cel care se da jos: vreo 400-600 lei, depinde cat de strambi sunt dinti,
cel fix: 5000 lei

fundoi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand depinde de ce tip de aparat ai nevoie.
Eu am avut unul fix(sus+jos) am dat 30euro, l-am purtat in jur de 2 ani sus si 1 an jos big grin
Pe urma din plastic care se poate lua jos 200 ron
Si ultimul plastic+fier se i. a jos 400 ron
Merita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10 milioane... aparat dentar fix...

| AnMa a răspuns:

Eu am dat 3-4 milione pe el dar acum 4 ani... mi l-am pus cand aveam 9 ani dar acum nu stiu cat costa

Pretului unui aparat dentar trebuie tratat ca avand 3 componente:
1. costul initial al aparatului dentar,
2. costul unei consultatii,
3. costul altor manopere ex.: descimentare bracket, schimbare arc, etc.

Un pret unic pentru aparat dentar nu exista. El poate varia de la cabinet la cabinet.

asa ca e mai bine sa te duci la medicul dentist si sa vorbesti cu el big grin

| dyDix a răspuns:

Pai depinde de care e. daca e cu brecheti cum am euhappy... e 12 mil...

| XsiDEEE a răspuns:

Depinde din ce oras esti. Cel putin la mine in oras, Arges, un aparat mobil costa in jur de 4 milioane si unul fix 7 mil.
Daca vrei sa iti pui si jos si sus dublezi suma! happy