| justitiarul a întrebat:

Nu stiu cate cadre medicale sunt pe site, eu stiu doar vreo doua(Brigaela-medic si Abh-asistenta medicala)insa am observat cum oameni fara niciun fel de pregatire medicala, recomanda medicamente intr-o veselie.
As vrea sa va atrag atentia sa va abtineti de la astfel de practici, pentru ca zilele trecute, o domnisoara se plangea pe aici ca cineva cunoscut ei a avut o reactie alergica la un medicament recomandat aici pentru cosuri.
Trebuie sa intelegem ca organismul uman difera de la individ la individ, si prin urmare ce noua ne face bine, altora le poate face rau.
Eu de exemplu am probleme cu banalul algocalmin, pe care multi dintre voi il tolerati foarte bine.
Cand aveti probleme medicale, daca sfaturile nu vin de la un medic sau cadru medical de aici, ar fi bine sa le ocoliti si sa va adresati medicului vostru.
Si acum o intrebare:ati avut neplaceri din cauza medicamentelor luate dupa ureche?
Daca nu, considerati-va norocosi si permiteti-mi sa va amintesc ca urciorul nu merge de multe ori la apa.Fiti prudenti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asa cum ai spus si tu, eu nu recomand medicamente aici. Foarte rar spun ceva de genul: ai putea lua medicamentul X pana ajungi la medic, dar si atunci stau cu frica in san. Fiindca asa cum tu ai alergie la Algocalmin, sotul meu are la Aspirina, eu am la Penicilina si Tetraciclina, etc. Stiu ca toata lumea se automedicheaza, dar mi se pare gresit si incerc sa combat aici aceasta tendinta. Asa cum incerc sa combat sfaturile gen: mie doctorul mi-a dat Ibuprofen cand ma durea capul, ia si tu pentru durerea ta de stomac (am vazut asta aici, pe TPU si am mai vazut apoi userul plangandu-se ca ibuprofenul i-a agravat durerea de stomac). Deseori, oamenii au tendinta sa generalizeze si asta face foarte rau (gen: pe mine m-a durut ceva si mi-a facut bine x, inseamna ca x este bun pentru toate durerile tuturor). De cateva ori am intrebat niste useri care dadeau indicatii terapeutice, daca sunt capabili sa-si asume raspunderea, inclusiv penala, care decurge din asta. Evident ca am fost injurata copios, ca doar toata lumea se crede priceput la asa ceva. Initiativa ta este una foarte buna, dar ma intreb, cati o vor asculta. Oricum, nu luati medicamente dupa ureche, v-ar putea costa viata sau integritatea personala. Si nu recomandati medicamente daca nu aveti studii in domeniu. Puteti avea viata cuiva pe constinta.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate stiu eu, mai este activ Gizzard care este student la medicina si are cunostinte solide.

| justitiarul explică (pentru Brigaela):

As vrea sa aud parerea ta in legatura cu recomandarea medicamentelor care e la moda pe aici!

| Brigaela a răspuns (pentru justitiarul):

Asa cum ai spus si tu, eu nu recomand medicamente aici. Foarte rar spun ceva de genul: ai putea lua medicamentul X pana ajungi la medic, dar si atunci stau cu frica in san. Fiindca asa cum tu ai alergie la Algocalmin, sotul meu are la Aspirina, eu am la Penicilina si Tetraciclina, etc. Stiu ca toata lumea se automedicheaza, dar mi se pare gresit si incerc sa combat aici aceasta tendinta. Asa cum incerc sa combat sfaturile gen: mie doctorul mi-a dat Ibuprofen cand ma durea capul, ia si tu pentru durerea ta de stomac (am vazut asta aici, pe TPU si am mai vazut apoi userul plangandu-se ca ibuprofenul i-a agravat durerea de stomac). Deseori, oamenii au tendinta sa generalizeze si asta face foarte rau (gen: pe mine m-a durut ceva si mi-a facut bine x, inseamna ca x este bun pentru toate durerile tuturor). De cateva ori am intrebat niste useri care dadeau indicatii terapeutice, daca sunt capabili sa-si asume raspunderea, inclusiv penala, care decurge din asta. Evident ca am fost injurata copios, ca doar toata lumea se crede priceput la asa ceva. Initiativa ta este una foarte buna, dar ma intreb, cati o vor asculta. Oricum, nu luati medicamente dupa ureche, v-ar putea costa viata sau integritatea personala. Si nu recomandati medicamente daca nu aveti studii in domeniu. Puteti avea viata cuiva pe constinta.

| IMC90 a răspuns:

Indiferent ca am avut sau nu conflicte in trecut stii bine ca eu sunt impartial. Mi se pare o initiativa buna, am multi prieteni care au luat medicamente dupa ureche si acum regreta. Au avut reactii adverse chiar serioase.

De altfel, nici medicii nu recomanda nimic fara un consult in prealabil.
Eu, de exemplu am mai dat cateva nume de medicamente, insa doar pentru a spune la ce se folosesc, cu precizarea clara ca medicul este cel care trebuie sa consulte si sa hotarasca doza.

Multi insa vor doar sa jute, lucru pe care eu il apreciez, deci n-as putea sa zic ca X a dorit raul lui Y recomandand un anume tratament.
Cred ca atat vreme cat un user bine voitor specifica clar ca acel medicament nu se poate lua fara a consulta medicul specialist si eventual prezinta niste reactii adverse, sau macar aminteste de acele reactii adverse poate sa spuna in felul urmator :

Eu cred ca tu suferi de ''acnee... '' si de regula se recomanda produsele medicamentoase ''Zynerit'', ''Brevoxyl'', ''Skinoren'' s.a.m.d dar mergi la medic pentru un consult si pentru a-ti doza acele medicamente pentru ca un medicament nu se potriveste la toata lumea.'

| justitiarul explică (pentru IMC90):

"Eu cred ca tu suferi de acnee"iar ei iau de bun medicamentul respectiv si merg la farmacia din colt, unde o tanara cu2 sau 3 ani de postliceala le vinde produsul din dorinta de a face bani.Pentru bani farmaciile vand si pe dracu.
Acum 2 ani fi-miu a facut o infectie respiratorie urata si pediatrul ne-a recomandat un antibiotic puternic, Invanz(180 ron costul unui singur flacon). Noua ne trebuiau 10.Cand am facut comanda la farmacie nu ne-au cerut nicio reteta, desi antibioticul nu se elibereaza fara reteta.
Cand am intrebat daca trebuie sa aduc reteta, mi-au spus razand"la suma asta putem trece cu vederea".
De asta zic ca ar trebui sa ne abtinem sa recomandam nume de medicamente si sa incercam sa facem mai multa educatie pentru sanatate aici.Nimeni nu zice ca X ii vrea raul lui Y, dar in mod involuntar i-l poate produce.
Nu stiu daca erai pe site, cand in august Ema recomanda un antibiotic puternic pentru"dureri de burta"din simplu motiv ca fiica ei a primit acelasi tratament si i-a trecut!
Si exemplele pot continua!
Mersi pentru raspuns.

| IMC90 a răspuns (pentru justitiarul):

Cu placere happy

chiar sunt curios sa aud cat mai multe pareri pe aceasta tema.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Da.ai dreptate, am obs si eu o gramada de useri recomanda medicamente dupa URECHE dar deh.n-ai ce sa le faci, plus ca multi sunt copii fara minte!

| Zazu a răspuns:

Cred ca ar trebui sa o luam asa:
Ibuprofen-nu este indicat in persoanele care au alergii,intoleranta,astm
Ibuprofen -nu este indicat in perioada menstrei sau persoanelor cu probleme cardio-vasculare,creste fluxul sanguin.
Aspirina-contraindicata la bebelusi si copii,vezi sindrom Reye.
Medicamente pentru stomac(nu dam nume):contractii uterine,pierderea sarcinii,hemoragii puternice...
Antibiotice:dezastru total in sistemul imunitar daca nu sunt recomandate de catre medic,nicidecum folosite pentru raceli pasagere, dupa ureche, la sfatul celei mai bune amice sau a moasei de la etajul 3
Antidepresive:scaderea potentei,halucinatii, pierderea memoriei(doar la recomandarea medicului, cand efectele secundare apar trebuie informat medicul imediat pentru a schimba medicatia)
Poate ca oamenii nu inteleg ca medicamentele cauzeaza efecte extreme in organele care le sintetizeaza, precum ficatul.Ficatul este un organ care nu poate elimina toate toxinele pe care le inmagazineaza,iar medicamentele sunt toxine acumulate in corp.
Vitaminele:excesul de vitamine dauneaza sistemului osos,ficatului...
Si cel mai important,in Romania consultul la medic "costa", incepand de la o simpla ciocolata pana la bagat mana adanc in buzunarul pantalonului pentru a scoate bani. Oamenii evita consultul pentru acest lucru, de aceea prefera sa se "trateze"singuri sau dupa sfatul meu sau al tau.Pe de o parte inteleg lipsa banilor si a timpului, mai bine zis a banilor.O educatie sanitara lipseste, pentru ca nu exista interes.De aceea inteleg interventia "agresiva"(neinteleasa de catre unii) a Brigaelei in anumite postari care par excesive(cancer,cancer,cancer).Mai cred, inca, ca oamenii intr-un tarziu vor deschide ochii si vor incerca(noi impreuna cu ei)sa inteleaga ca medicamentele trebuie sa fie strict recomandate de catre medicul specialist si ca orice informatie primita de la x sau y este doar un suport orientativ(asa cum spune si anuntul cu rosu)

| justitiarul explică (pentru Zazu):

De acord cu tine in ceea ce priveste educatia pentru sanatate!
Iar mersul la medic nu trebuie neaparat sa coste bani! Ma refer macar la medicul de familie. Daca avem un medic de familie care se implica, vom veni cu drag la el mereu.Eu am norocul sa am un astfel de medic.
Si daca medicul actual nu ne place, putem renunta pana gasim medicul care ni se potriveste.
Oamenii trebuie sa inteleaga ca mai exista si medici adevarati dar trebuie sa ii caute nu sa se resemneze ca"toti sunt la fel" pentru ca nu e adevarat!
Iar la categoria sanatate, pentru a ajuta ar trebui sa se lanseze niste intrebari educative de catre oamenii care lucreaza in domeniu sub forma"stiati ca?
Stiu ca Brigaela posteaza aceste raspunsuri(in care spune insa crudul adevar)si chiar daca nu am fost deloc cu ea de acord la inceput, i-am dat dreptate ulterior.
Daca prin raspunsurile ei a reusit sa salveze macar o viata, e mare lucru! Asta e realitatea! Tinerii isi incep viata sexuala nu in urma unei decizii cantarite cu grija ci doar pentru a nu ramane ultima virgina din clasa. Aberant dar adevarat!

| SindyR a răspuns:

Sunt clar convinsa de cele spuse de tine... exista multi oameni care se cred atat de mari si de inteligenti in arta "procuratului de funde" incat ar scrie orice prostie la o intrebare care poate fi chiar serioasa, iar acestia naivi fiind si increzandu-se in acesti "membri ajutatori" pot face niste lucruri grave pentru organismul lor. Am deschis si eu asemenea topic dar am primit niste raspunsuri de genu: "Eh facem si noi putina panarama cei rau in asta". Sunt de parere ca trebuie luate masuri in acest caz. P.S. cadre medicale autorizate nu cred ca mai sunt in afara de Brigaela si Abh.

| justitiarul explică (pentru SindyR):

Medicamentele nu ar trebui recomandate de nimeni fara o consultatie medicala.Din cate stiu, Brigaela se fereste sa recomande medicamente si in primul rand ii trimite la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Este bine ca ai postat aceasta intrebare, astfel poate vor fi majoritatea care o vor citi mai atenti la sfaturile primite aici si nu se vor rezuma numai la ele.Eu,personal,nu am avut neplaceri cauzate de medicamente sau de diferite produse luate dupa ureche,dar NU am ignorat faptul ca norocul meu nu-l au toti si de fiecare data recomand,pe langa produsul respectiv(ma refer aici la Zineryt,in special,caci tare am impresia ca in legatura cu el se plangea utilizatoarea respectiva),SI o vizita la dermatolog pentru a se asigura ca este bun pentru ei, mentionand ca poate face mai mult rau decat bine, in unele cazuri.Ma indoiesc,in schimb,ca au tinut prea multi cont de sfatul cu privire la vizita la dermatolog si,vazand ca-l recomanda si alti utilizatori,s-au greabit sa-l cumpere,fara a mai tine cont si de riscuri.
Deci(acum aduc si eu o intarire postarii tale),dragi utilizatori,raspunsurile date cu privire la medicamente,produse pentru cosuri, etc sunt doar orientative(pentru a-i cere o parere medicului/dermatologului), NU solutii directe la problemele voastre! Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tocmai de aia s-a inventat medicina si fac medicii sase ani de facultate si o viata de practica, sa ai la cine merge cind te doare ceva, sa nu mergi la vraciul din fundu' satului care face experiente pe tine si te omoara cu zile.
Medicul iti pune un diagnostic si-ti prescrie tratamentul adecvat pentru ce te doare si evident, pentru organismul tau.
Problema e ca in Romania s-a incetatenit ca fiecare s-o asculte pe vecina, pe femeia de serviciu, sau pe mai stiu eu ce ageamiu care "le stie el pe toate". Daca altora le-a trecut cutare cu nu stiu ce spanak, hai sa luam si noi ca-i bun. Romanul inca n-a priceput ca medicul de familie, se numeste medic de familie, pentru ca el iti stie istoricul (medical), iti stie slabiciunile, alergiile, alea alea si el face o prima evaluare a situatiei dupa care prescrie un tratament, sau te trimite mai departe la specialist daca situatia o cere. Asta e, romanul mai trebuie educat in privinta asta... si daca ar fi numai asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca deja am fost taxat cu "stupid". Asta vrea sa insemne ca n-am dreptate si ar trebui sa trimitem medicii la plimbare si sa mergem la vraci? Care idiot iparte stupizi doar sa se afle in treaba?

| justitiarul explică (pentru anonim_4396):

"Idiotul" care recomanda medicamente si caruia nu-i place aceasta intrebare sau raspunsul tau probabil!