| rellulumi a întrebat:

Nu stiu cum da ma cinui sa raman insarcinata dar nu stiu zilele de ovulatie si din cate am antele ca nu este bine sa faci dragoste an fie care zi si sa fi stresata si nu am nici o menstruatie regulata imi vine ori la 31 de zile ori al 28

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ovulatia e greu de calculat la o femeie cu ciclu neregulat. Exista la farmacie niste teste de ovulatie care se fac din urina, din cate stiu sunt destul de eficiente. Ia-le si fa-le din prima zi in care nu mai sangerezi si asa vei identifica ovulatia.

2 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Ar fi bine sa apelezi la un medic ginecolog... el este in masura sa te informeze de tot ce trebuie facut... te va ajuta sa iti reglezi ciclul sau sa iti calculeze aproximativ cand esti la ovulatie... in mod normal la o femeie cu ciclu regulat ovulatia este inainte cu 14 zile de venirea ciclului menstrual... intr-adevar inaintea perioadei de ovulatie barbatul este sa fie abstinent (sa nu aibe orgasm de fel) 3 zile pentru a avea timp spermatozoizii sa ajunga la perioada de maturatie... sfatul meu este sa mergi la un ginecolog bun care te va sfatui si cu care daca vei ramane gravida oricum vei tine legatura pentru monitorizarea sarcinii... bafta multa si sanatate
P. S. probleme trebuie sa iti faci doar dupa 1 jumate de incercari de a ramane gravida pana atunci poate fi o simpla nesincronizare ( nu esti in perioada de ovulatie ).

| yasminna a răspuns:

Du-te la un ginecolog el este in masura sa te ajute sa-ti calculezi perioada de ovulatie.Intradevar stresul, fumatul, cafeaua, dezechilibrul alimentar sunt factori care influenteaza activitatea *PROBEBE*. Nu trebuie sa faceti dragoste cu gandul*hai ca poate acum se intampla* trebuie sa va bucurati unul de celalalt ca bebe vine el cand e momentul.Nu iti spun aceste lucruri de amorul artei si eu sunt in aceeasi situatie analize ok si eu si sotul, am renuntat la viata*toxica* pe care o aveam inainte si acum ne bucuram unul de celalalt. Speram in fiecare luna...Trebuie sa ramanem si noi nu? O sa ramanem ca nu ne lasa Dumnezeu pe noi.