| MineaAndreea a întrebat:

Bună ziua. Este posibil sa ai o menstruatie regulata care vine luna de luna la 29-30 zile dar sa nu ai ovulatie? Am făcut în fiecare zi câte un test de ovalutie în zilele care îmi apăreau pe aplicație ca ar fi zilele înaintea ovulației dar în fiecare zi a ieșit negativ

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alisa201921 a răspuns:

Eu ovulez mai târziu, prin zilele 17-18. Sfatul meu e sa încerci sa faci o ecografie prin zilele 20-21 pentru a vedea daca se rupe corpul galben. Îmi poti zice in ce zi a CM faci testele hormonale? Asta urmează sa fac și as vrea sa știu care zi e mai potrivită. P.S. Infertilitate de 2 ani …

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Aplicatia este ceva arbitrar. Fiecare organism diferă, ea nu iti poate spune la fix.

| alisa201921 a răspuns:

Buna. Ginecologul meu mi-a zis că ovulatia nu este in fiecare lună. Posibil luna asta nu a fost. Continuă și luna următoare sa faci teste. Însă eu ti-as recomanda sa faci și ecografii pentru urmărirea ovulației.

| MineaAndreea explică (pentru alisa201921):

Merg la medicul ginecolog odată pe an pentru control de rutina, eco si papanicolau.La ultimul eco eram în ziua 14 și mi-a zis ca încă nu s-a produs ovulația și e posibil sa ovulez prin ziua 16-17 dar eu știam ca ovulația se produce în fiecare luna.O sa mai încerc și luna viitoare pentru ca am hipotiroidism și mi-e frica de infertilitate?

| MineaAndreea explică (pentru alisa201921):

Aplicația îmi spunea ca ovulația ar avea loc în ziua 16 asa ca am început cu ziua 14, scria pe prospect ca se începe cu 48 ore înaintea de presupusa ovulatie

| alisa201921 a răspuns (pentru MineaAndreea):

Eu ovulez mai târziu, prin zilele 17-18. Sfatul meu e sa încerci sa faci o ecografie prin zilele 20-21 pentru a vedea daca se rupe corpul galben. Îmi poti zice in ce zi a CM faci testele hormonale? Asta urmează sa fac și as vrea sa știu care zi e mai potrivită. P.S. Infertilitate de 2 ani …