| cenumesapunaici a întrebat:

Nucile sunt bune pentru dietă? Asa am citit. Dar am văzut ca au și multe calorii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt grasimi naturale sunt bune si aerul ingrasa doar are masa

| Lawliet14 a răspuns:

Sunt bune si nucile, si altele pentru alunele si toate din categoria lor. Dar nu trebuie exagerat cu ele daca vrei sa ai rezultate. Adica mananci sa te saturi dar nu toata ziua. Probabil ca au calorii dar nu se compara cu ce mananca omul de rand toata ziua. Noi putem trai usor asa. Omul a fost la inceputuri culegator.

Nucile ajuta la digestie (si pentru creier), arunca tot timpul niste nuci peste o carne de exemplu si nu numai. Dar vezi sa nu faci combinatie de proteina cu carbo.

| YoBuDy a răspuns:

Salut,

Poti face o dieta cu nuci:

Dieta cu nuci presupune să ai o alimentaţie echilibrată, iar limitarea porţiilor de mâncare să fie făcută de 250 de grame. Dieta cu nuci pentru 3 zile te ajută să slabesti 3 kilograme şi se ţine astfel:
- Nu se consumă carne.
- Sunt interzise dulciurile, alcoolul, sarea, zahărul şi condimentele.
- Se bea 1, 5 litri de apă plată pe zi.
- Porţia de mâncare la fiecare masă este de 250 g.
Mic dejun: fructe la alegere (mere, pere, căpşuni, grapefruit, portocale).
Gustarea de la ora 10: un pumn de alune, nuci, caju şi migdale.
Prânz: fructe la alegere (mere, pere, căpşuni, grapefruit, portocale) şi un pumn de nuci.
Gustarea de după-amiază: un pahar de suc natural din mere sau pere.
Cină: fructe la alegere şi un pumn de nuci.

Succes,