| dixiiicomentezi a întrebat:

O colega de-a mea are stafilococ auriu pe picioare si maini.
Din ce cauze se face asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

Stafilococus aureus este o bacterie ubiquitara(este prezenta oriunde) o putem gasi in aer,apa,sol,pe haine, lenjerie, macare etc.In mod normal aceasta bacterie traieste pe tegumentele umane(piele), in mucoase, mai ales in mucoasa nazala.asa ca si dvs aveti aceasta bacterie si pe maini si pe picioare.Problema intervine atunci cand fie din cauza unei igiene deificitare,fie din cauza unei imunitati scazute,sau in urma consumului empiric (de buna voie si fara prescriptie medicala) a unor antibiotice ) aceste bacterii se pot dezvolta in numar excesiv determinand aparitia infenctiilor cutanate si nu numai. cele mai rasp infectii stafilococice cutanate sunt:foliculite,impetigo,bube dulci, boala pielii oparite(aspect de piele oparita, furunculi etc.Recomand cu tarie adresarea la un medic de familie colegei dvs.Iar dvs va recomand respectarea igienei personale in vederea evitarii contactarii infectiei(dat fiind faptul ca este contagioasa)

| Andreisu99 a răspuns:

Gasesti cateva tratamente interesante pe http://stafilococauriu.ro/