| Sebi1999 a întrebat:

Cum pot scapa de stafilococ auriu localizat in gat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mergi la medicul de familie pentru a primi tratamentul adecvat!

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Singurul tratament cu efect sigur asupra stafilococului auriu este acela cu Vancocin (substanta activa Vancomicina). Efectul este mai rapid daca se face perfuzabil. O doza trebuie administrata in 60 de minute.
Te pup!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://en.wikipedia.org/wiki/Vancomycin-resistant_Staphylococcus_aureus
http://jcm.asm.org/content/40/3/1109.full.pdf

Ce ziceai de efectul sigur? Din cauza celor ca tine care prescriu vancomicina pentru orice tulpina de stafilococ auriu s-a ajuns la VRSA.
Trebuie sa faca o antibiograma si sa vada la ce e sensibil nu sa faca direct vancomicina...

''Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.''

Vad ca enuntul asta este luat la misto de unii.

| ciotori a răspuns:

Tratament adecvat, du-te la un doctor

| danyel89 a răspuns:

Daca sti ce ai, inseamna ca ai fost la medic, el nu ti-a spus ce sa iei?

| Andreisu99 a răspuns:

Daca te intereseaza un tratament naturist pentru stafilococul auriu din gasit si nu numai gasesti aici http://stafilococauriu.ro/......lui-auriu/

| adriancorcodel a răspuns:

Benzilbenzoat e bun.