| alex495 a întrebat:

O crema pentru arsuri solare va rog? Nu vreau naturiste

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cere la farmacie, ca aici nu avem decat virtuale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sudocrem. E foarte bun pentru orice fel de arsuri, iritatii etc. Il gasesti pe eMAG si in farmacii.

| iulian1302 a răspuns:

Buna.In general pentru arsuri solare se recomanda creme pe baza de hidrocortizon. Mergi la farmacie si spune sa iti dea o crema care contine hidrocortizon( exista foarte multe).

| alex495 explică (pentru iulian1302):

Imi poti spune una te rog pe care ai folosit o si ai fost multumit?

| iulian1302 a răspuns (pentru alex495):

Hidrocortizon ( asa ii spune la crema si te dai de 3 ori pe zi).

| InaLeaf a răspuns:

Cred ca deja s-a "prajit" si doreste o crema calmanta. Poti incerca una dintre acele lotiuni dupa plaja, sunt mai multe firme care fac asta: Nivea, Elmiplant, Gerovital, Vichy, etc.
Teoria spune ca ar trebui sa aplici comprese reci sau sa te bagi intr-o baie calaie, dupa care sa folosesti o crema hidratanta. Poti incerca sa folosesti o crema pe baza de dermatocorticoizi sau antiinflamatoare nesteroidiene(ibuprofen, aspirina, etc).
Nu pot sa iti recomand unul dintre aceste medicamente pentru ca nu stiu daca ai sau nu alergie la vreun medicament. Succes.

| WarMaker a răspuns:

E una portocalie la 60 de lei.
E foarte buna si chiar te protejeaza de arsuri, o gasesti pe la magazinele astea mari sau la farmacii