| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare considerata controversata ( probabil happy la care as prefera sa-mi raspunda un utilizator care face parte dint-un cadru medical sau are macar minime cunostinte in domeniul medicinei

https://youtu.be/hG2B_yriQQc

Aceasta tehnica denumita in film " Sarutul Dragonului ", din punct de vedere medical dar nu numai thinking - functioneaza?
Ce se intampla in & cu organismul celui intepat?
Cum se numeste tehnica din punct de vedere medical?

Doar curiozitati! happy, INCA! devil
laughing Doar Glumesc!, pentru cei care habar nu au ce inseama " curiozitate" sau cei care vor sa raspunda, fara a respecta macar minim cerinta intrebarii!
Multumesc pentru intelegere! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Daca se face cu precizie, si asta presupune cunostinte anatomice serioase, plus practica pe care un medic anestezist o face in timpul de specializare (deci eu cred ca doar un medic o poate face), cred ca mai mult decat o paralizie sau pierderea vietii (depinde si de zona in care se face) nu poate fi luat in calcul (suficient, nu?). Ma refer la ce se intampla in film, filmul exagereaza cu acele manifestari. Cu un ac, atingi nervi, si chiar poti sa ii distrugi, ceea ce duce la pertorbarea sau chiar oprirea semnalelor nervoase. Nu cred ca un semnal nervos perturbat poate sa iti sparga plaminii sau inima incit sa dea afara din tine singele pe gura. Dar, na, nu era asa spectaculos filmul daca tipul murea rapid, sau doar raminea paralizat. Ce poate face semnalul nervos tine de functionalitatea organelor, perturbarea semnalelor nervoase perturbeaza functionalitatea lor. Adica ele se pot opri, ceea ce presupune moartea imediata in cazul inimii, plaminilor su a creierului, sau pot functiona gresit, si aici intervine si cit de gresit, caci poate fi mortal, sau pot fi doar anumite manifestari, care, cred, in cele mai multe cazuri, ar fi asemanatoare cu simptomele de epilepsie (epilepsia e cauzata uneori de un punct sensibil, nevralgic din creier).
Daca e sa existe o tehnica care sa descrie procedeul, acea ar fi punctia. Bunica mea de pe urma unei cazaturi a avut trei coaste rupte, si, pentru a usura procesul de vindecare, si pentru calmare, i se faceau punctii in coloana. Era ca la dentist, mi-a zis ca sunt foarte dureroase, dar o scapau de durerile continue de la coastele rupte.

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu funcționează. Nu intr-o scena ca in film. Sa explic:
Se poate printr-o înțepătură de ac sa apară unele manifestări. In zona cervicala (a gatului) o înțepătură in coloana, poate fi foarte periculoasă. Totul depinde unde e administrata, de punctul pe care îl atinge. Poate fi vorba de o paralizie de la gît in jos, sau chiar pierderea vieții. Dar la fel de bine, poate sa nu se întâmple nimic. Un bun exemplu sunt rahianesteziile, care sunt tot înțepături in coloana, in zona lombara (a rinichilor) și care te amorțesc de la mijloc in jos, dar amortesti datorita anestezicului introdus în coloana. Am cunoscut o fata, fosta sportivă, care după o rahianestezie greșită, adică nu a fost atins punctul ce trebuia atins, ci altul, a ajuns leguma, abia se ținea pe picioare. Deci totul depinde de punctul în care e introdus acul. Și pentru asta e nevoie de o precizie colosala, căci acul trebuie sa treacă printre oase, și să atinga un anumit punct nevralgic. Aș compara șansa de a reusi, mai ales în faza din film, cu a trage cu arma din mișcare, intr-o țintă aflată în mișcare.
Nu sunt medic, ca sa mă pronunt exact, (dar medicina m-a pasionat de cînd eram copil), dar cred că filmul exagerează totuși.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Dar vorbim aici de precizia Dragonului - Jet Li!
happy

Dar sa presupunem ca situatia e total relaxata- tinta nu e in miscare! - care crezi ca sunt sansele, daca sa presupunem precizie avem / este?

Si cum se numeste tehnica din punct de vedere medical? ( vezi raspunsul catre @ sadrian46

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Doar simple curiozitati! happy

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu happy. Si mie mi se pare un subiect incitant.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Puncția este acelaşi procedeu ( medical ) cu / ca apucuntura?!

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e la fel. Punctia presupune scoaterea de lichid din coloana pentru analize, sau introducerea de calmante. Acupunctura se bazează pe o hartă veche a corpului cu puncte active, care nu știu dacă e in acord cu medicina moderna, și care presupune stimularea terminațiilor nervoase. La punctie poate fi periculos, la acupunctura, nu.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

O sa para o prostie... dar

SCENA, din film - continea procedeul medical denumit " Punctie" ( sau acesta se aplica STRICT pe coloana vertebrala?! - DOAR pentru scoatere lichid & introducere calmante?! - am inteles corect?! ) sau " Acupunctura" - procedeu "medical" ( sau, mai putin medical - daca zici ) - doar pentru stimularea terminatiilor nervoase ( asfel spus, RELAXARE?! ).

Deci, in film ce procedeu vedem?!

O alta intrebare vine de aici: DOAR PUNCTIA POATE PRODUCE DECI PARALIZIE SAU MOARTE SAU SI ACUPUNCTURA? ( ma refer la REALITATE, NU FILME)?!

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Punctia nu e doar pentru coloana. Dar e operația prin care se introduce un ac în organism, de aceea e denumita punctie, adică se face intr-un singur punct. De regulă se face la organe. Și de aceea poate fi periculoasă. Ai atins un punct vital, produci daune, ce pot fi serioase. In cazul coloanei, șansele de a produce daune sunt mai mari, datorita rețelei de nervi ce trece prin ea.
Diferența între puncție și acupunctura (care tine mai mult de medicina alternativa) e ca între server și terminale, daca e sa compar corpul cu internetul, puncția acționează la nivel de server, pe cînd acupunctura la nivel de terminale (telefon, laptop, etc). Daca intervine ceva la un terminal, nu se simte în rețea. Însa daca e afectat un server, poate cădea rețeaua pentru sute sau mii de terminale, deci e mult mai grav, netul poate sa nu existe pe o buna porțiune a internetului, adică să fie mort. Și asta pentru că puncțiile merg mult mai departe decat acupunctura.
Încă ceva: atingerea terminațiilor nervoase nu presupune doar relaxare. Acupunctura zice că prin atingerea unor puncte pot fi vindecate boli serioase. Iar dacă ar fi produs rău, fii sigura că ar fi fost scoasă in afara legii, căci nu prea are acoperire serioasa din punct de vedere medical. Eu as zice că acupunctura e cam apa de ploaie. Înca nu am auzit de cineva vindecat prin acupunctura. Mai ales de boli grele. Tot ce am auzit e de o oarecare ameliorare a simptomelor.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca se face cu precizie, si asta presupune cunostinte anatomice serioase, plus practica pe care un medic anestezist o face in timpul de specializare (deci eu cred ca doar un medic o poate face), cred ca mai mult decat o paralizie sau pierderea vietii (depinde si de zona in care se face) nu poate fi luat in calcul (suficient, nu?). Ma refer la ce se intampla in film, filmul exagereaza cu acele manifestari. Cu un ac, atingi nervi, si chiar poti sa ii distrugi, ceea ce duce la pertorbarea sau chiar oprirea semnalelor nervoase. Nu cred ca un semnal nervos perturbat poate sa iti sparga plaminii sau inima incit sa dea afara din tine singele pe gura. Dar, na, nu era asa spectaculos filmul daca tipul murea rapid, sau doar raminea paralizat. Ce poate face semnalul nervos tine de functionalitatea organelor, perturbarea semnalelor nervoase perturbeaza functionalitatea lor. Adica ele se pot opri, ceea ce presupune moartea imediata in cazul inimii, plaminilor su a creierului, sau pot functiona gresit, si aici intervine si cit de gresit, caci poate fi mortal, sau pot fi doar anumite manifestari, care, cred, in cele mai multe cazuri, ar fi asemanatoare cu simptomele de epilepsie (epilepsia e cauzata uneori de un punct sensibil, nevralgic din creier).
Daca e sa existe o tehnica care sa descrie procedeul, acea ar fi punctia. Bunica mea de pe urma unei cazaturi a avut trei coaste rupte, si, pentru a usura procesul de vindecare, si pentru calmare, i se faceau punctii in coloana. Era ca la dentist, mi-a zis ca sunt foarte dureroase, dar o scapau de durerile continue de la coastele rupte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legendă orientală.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Dar " actul medical " poarta aceeasi sau alta denumire a tehnicii?
Am gasit ( doar ) ASTA la un simplu search pe net :

https://www.google.com/......ps?/search

Legenda, sau nu... - se poate aplica real si produce acele efecte - ca in film?
Stiu ca intepaturile in anumite zone considerate " sensibile", pot produce daune reale!

Răspuns utilizator avertizat