| Shukacu a întrebat:

O nelamurire am! Medici mi-au spus ca am scolioza toraco-lombara si a scris pe lista recomandare corset toraco-lombar i-ar cand m-am dus sa-mi faca mi-a facut dala sa stau drept si peste o saptamana ma duc la un ortoped sa vada daca e bine si cum stau lucrurile.Asa eu stau foarte drept mai mereu.
E bine sau ce-i zic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Ai o scolioza severa, daca ti s-a recomandat corset. Sa stii ca este eficient. Poarta-l asa cum ti-a fost recomandat si nu-ti mai face griji despre ce trebuie sa-i spui ortopedului. De fapt nu trebuie sa-i zici nimic, vede el si singur.

... si incearca sa-ti rezolvi lacunele la ortografie si punctuatie. Poti incepe cu "i-ar" si "iar". Atunci cand poate fi inlocuit cu "si", "iar" se scrie legat. Iar cand "ar" e o parte a unui verb, se scrie "i-ar", cu liniuta. Asa cum i-ar placea profei tale de romana.

| Shukacu explică (pentru Empathizer):

Ms pentru corectare si informatii big grin
Ma duc maine la un medic ortoped.

| Empathizer a răspuns (pentru Shukacu):

Vezi ca va trebui sa porti ceva timp corsetul. Cel putin 3 luni. Nu te descuraja si, mai cu seama, nu-ti imagina ca dupa doar cateva zile te indrepti definitiv. Daca renunti la corset, dupa alte 3 zile esti stramb la loc.

Succes!

| Marius96 a răspuns:

Salutare, si eu am scolioza sad, dar nu de aia de care zici tu ci scolioza minima, dar mie mi-au dat bilet de trimitere la fizioterapie, dar cred ca era mai de folos un corset, in fine trebuie sa-i ascultam pe doctori ca zic bine ca zic rau...
P.S: Cum arata corsetul ala ii mare adica de la umeri pana la solduri?straight face laughing sau, nu iti este incomod? straight face

| Shukacu explică (pentru Marius96):

E foarte urat nici nu-mi vine sa-l port laughing dar chestia ie ca l-am purtat o zi si deja m-am obisnuit sa stau drept.
E dala alb cu curele da e mare

| furtunika23 a răspuns:

Pai la scolioza se recomanda sa stai drept de aceea ti-au recomandat si corsetulhappysi eu am avut scolioza dar mie mi sa recomandat gimnastica medicala...deci dupa cum ti sa recomandat poarta-l ca nu iti face rau daca medicii ti lau recomandathappysanatate multahappy

Răspuns utilizator avertizat