| Angelindeed a întrebat:

O persoana careia i s-a zis toata viata sa taca, sa nu mai vorbeasca pentru ca spune tampenii si enerveaza pe toata lumea si care s-a inchis rau in sine pentru 15 ani, mai poate vreodata sa isi revina sa fie o persoana comunicativa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai persoana in cauza, poate sa-și dea seama, dacă este posibila sau nu o schimbare. Ca acea schimbare sa existe, e necesar ca ea sa fie acceptata și sa nu fie influențată de nimeni, decât de persoana in cauza. Dacă îți dorești cu adevărat sa te schimbi, atunci desigur ca vei putea!
Teoretic, 15 ani in care ai dus lipsa de socializare, poate sa afecteze oarecum, însă cu timpul, îți vei reveni. Îți trebuie exercitiu, curaj și efort. Toate cele bune!

9 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Cu ajutor și mult efort din partea lui/ei, da, se poate.

| Donsavas a răspuns:

Da,sa meargă la un consult psihiatric si sa urmeze si/sau terapie psihologică.

| Crackman a răspuns:

Da se poate, dar trebuie multa voita proprie.
Si daca zice lumea ca sunt nebun sau zic prostii, ce? Ei sunt niste persoane lipsite de imaginatie sau mai stiu eu ce lipsa de personalitate. Asta ma enerveaza se creaza oite ascultatoare

| FaraNume1245 a răspuns:

Asta doar persoana respectivă știe. În cazul meu, toxicitatea venea doar din anumite părți, dar care m-au afectat, cam același timp. Acum sunt mult mai comunicativ și pot să mă exprim liber. Am momentele mele de "social awkwardness" (un fel de incomoditate socială), totuși.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mereu mi s-a zis sa tac in copilarie. Chiar si cand nu vorbeam. Si acum vorbesc, n-am treaba. happy prind din urmahappy
Depinde si ce ai de zis.

| Țoglă a răspuns:

Da dar va avea probleme nervoase, va fi o persoana impulsivă.

| David_Vaduva_1998 a răspuns:

Eu cred ca da depinde cat de mult isi doreste persoana si cata vointa are

| WID a răspuns:

Nu. Nu o sa isi mai revina COMPLET niciodata. Ma uit eu ca nu pot sa imi revin si am trait in jur de 6 ani in felul asta, dar altul dupa 15 ani? Parintii sunt de vina in mare parte. Nu inseamna ca n-avem si noi o vina, dar in mare parte ei sunt de vina. Ne-am nascut sensibili si cu un spirit analitic dezvoltat; parintii nostri nu au avut timp de noi sau nu si-au dat interesul, cam asta e problema.

| ionutmihai2002 a răspuns:

Da, oricum, ce ziti tu pare mai mult depresie