| Aoxkajcjw a întrebat:

Salut! Dintr-o bătaie se poate face pușcărie? E un fost coleg care mă cam enervează că îmi vorbește foarte urat și eu sunt o persoana calma care nu a avut vreodată probleme cu politia dar am o perioada puțin mai grea și mi-e sa nu îl lovesc data viitoare când o să vorbească așa.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi condamnat penal in functie de urmarile bataii, respectiv poate fi infractiunea de lovire sau alte violente, de vatamare corporala sau de omor.
Nu merita sa te nenorocesti pentru un asemenea specimen, nu-l mai baga in seama si se va opri. Eventual poti sa-i dai unele rteplici ironico-amuzante, dupa caz, de ex. "cine zice, ala e", "cainii latra, caravana trece", "prostul nu e prost destul, daca nu e si fudul", etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se poate face puscarie pentru vatamare corporala
sau poate din tentatica de omor... cine stie cat de tare il bati

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai bine il injuri si gata?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate.

| johnnny123 a răspuns:

O bătaie poate avea multe consecințe. De la un ochi vânăt până la omor. Deci evident că în funcție de consecințe, se poate face și pușcărie.

Tocmai de aia violența fizică este întotdeauna de evitat.

| ReddY25 a răspuns:

Mai mult ca sigur

| comanantonio17 a răspuns:

Da, se poate face, spune-i că te deranjează cum îți vorbește, spune-i să se puna în locul tău și spune-i că nu are de ce să îți vorbească așa, dacă nu încetează doar ignoră-l, până la urmă va înceta, doar nu te v-a înjura toată viața.

| Aoxkajcjw explică (pentru comanantonio17):

Mi-e sa nu mă ia de prost după si să mă lovească văzând că nu fac nimic

| comanantonio17 a răspuns:

Spune-le părinților.