| anonim_4396 a întrebat:

O persoana cu dubla cetatenie(germana si romana), cu domiciliul in Germania( asigurat in Germania), dar are pensie in Ro pentru activitatea desfasurata in Romania, beneficiaza de spitalizare gratuita in Romania? Daca DA, in baza carei reglementari?
luiza

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Toate persoanele care primesc pensie in Romania sunt asigurate medical atat in tara cat si in U E. Daca mergi la casa de asigurari si soliciti cardu intenational de sanataate poti beneficia in toata europa de serviicii medicale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o lege pentru cetatenii europeni, de a beneficia de servicii medicale peste tot in europa, in virtutea unui card medical.nu stiu sigur conditiile dar stiu ca daca-ti faci card de sanatate ai dreptul, ca toti cetatenii europei fiindca de acum asta vom fi, incet, incet, o mare natiune europeana.