| anonim_4396 a întrebat:

Eu stau in Germania de 3 ani și în patru ani o să dau bacul aici. Eu vreau sa studiez psihologie in Romania (preferabil București) și voiam să știu dacă facultatea va fi gratuita, având în vedere că eu bacul îl dau aici sau se plătește ceva? Daca da, cat este taxa? Eu am cetățenie română dar as vrea sa îmi iau și cetățenia germană în viitor. Exista vreo bursa pentru cetățenii români care au dat bacul in străinătate? Sau pentru cetățenii străini? Mulțumesc!

1 răspuns:
| christine99 a răspuns:

Daca ai cetatenie romana, poti beneficia de loc bugetat, taxele depind de universitatea la care vrei sa mergi. Studentii straini din Romania nu au nevoie de trei lulele pe care ne permitem noi sa le dam, nici romanii care invata in strainatate pe termen lung nu primesc burse de la statul roman, trebuie sa iei bursa de la statul in care esti adica Germania.