| mariana_7634 a întrebat:

O persoana nascuta cu handicap fizic poate fi evaluata de comisie doar cu handicap mediu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur, depinde de natura handicapului.

3 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Depinde de gradul de handicap, de cate alte boli asociate handicapului initial sunt. Ca sa putem spune mai multe ar trebui sa stim amanunte.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de natura si gradul handicapului.
Comisia constata gradul de handicap care afecteaza direct capacitatea de munca.
Daca ore doar o forma de intorsatura la ureche, si acela este handicap fizic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe criterii prin care comisia de medici analizeaza fiecare handicap fizic si psihic, gradele handicapului sunt relationate cu gravitatea afectiunii