| mariazet45 a întrebat:

O persoana cu handicap pensionata de gradu 2 a primit timp de 4 ani pensia de 290 de lei, la ultima comisie pe care a avut-o i-a dat gradu 3, iar astazi i-a fost adusa pensia de 33, 5 lei. Poate fi asa mare diferenta? Persoana are 22 de ani si a fost incadrata la acest grad de la 18 ani.

Răspuns Câştigător
| EUSIATIT a răspuns:

Sincer nu prea inteleg. poate este o diferenta dar daca sp ca i-a dat grad 3 atunci cred ca se calculeaza cit a cotizat la stat [cit a fost in cimpul muncii] dar grad 3 are o pensie mai mare desi nu e normal dar asa am auzit ca e mai mare. Nu stiu cum calculeaza EI. oricum nu se gindesc la cei amariti si bolnavi. Eu am grad 3 si am 28 de ani in cimpul muncii si am 530 de ron. asta e viata. si daca iti mai sp ca sotul meu a iesit la pensie normala dupa 35 de ani are 1130 de ron?/ care e diferenta? cit a cotizat? strigator la cer.

5 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Persoana respectiva primeste o indemnizatie, stabilita in baza Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea persoanelor cu handicap, nu poate fi vorba despre pensie.
In privinta sumei pe care a primit-o de curand, cred ca aceasta reprezinta de fapt bugetul complementar si ca indemnizatia va fi primita ulterior.

| mariazet45 explică:

Nu, EUSIATIT, la gradu 3 se da o pensie mai mica, e cu drept de munca 4 ore, persoana respectiva nu a lucrat niciodata deci nu se pune problema cotizatiei, e asa cum spune miruna un fel de indemnizatie dar nu intelegeam de ce poate fi asa mare diferenta, intre gradu 2 si 3 la cei care au cotizat e de 500 sau 600 de mii.

| mariazet45 explică:

Anonimule pune intrebarea la legislatie, nu cred ca cei care iti pot raspunde cauta intrebari la raspunsurile mele, cred ca trebuie sa intrebi medicul care l-a intrenat pentru analizele anuale ce diagnostic i-a pus. In functie de diagnosticu pus comisia iti da gradu, nu cred ca cel de la comisie este atat de vinovatcat este medicul care i-a pus dignosticul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sotul meu este bonlav grav cui ima i sa taiat gradu de pensi de handicap este operat proteza valva mitrala isa pus din gradu 2 gradu 3 am facut contestati la dosar cum sa aflu rezultatu mai urgent daca nu se rezolva unde sa ma adresez multumesc

| Baal a răspuns:

Dabig grineste diferenta de bani si de gradul de handicapbig grinadik cat de bolnav esti...winking