| NujCsz a întrebat:

O prietena a luat multe pastile tarosin! Are 12 ani! Nu stiu ce trebuie sa fac! A luat pastilele cam de 42 de min...nu a vomitat sau ceva, dar o doar capul...o sa ii treaca de la sine sau trebuie sa fac ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i nici o problema ca a luat pastilele.Dar n-ar fi rau sa bea lapte sau daca poate sa bea ceva ulei ca sa le elimine.

| NujCsz explică (pentru anonim_4396):

Au trecut cam 5 ore si acum se simte bine...nu o mai doare nimic...dar exista vreo sansa de "efecte secundare"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NujCsz):

Nu sunt efecte secundare.E totul bine.Dar ar fi bine sa se dumirească ca n-are rost sa ia pastile.Incearca sa fii alaturi de ea daca trece printr-o problema sentimentala.

| NujCsz explică (pentru anonim_4396):

Da,o sa ii fiu alaturi...a trecut prin ceva nasol, si dupa ce a luat pastilele m-a sunat sa imi spuna ca regreta si nu stia ce sa faca...o sa incerc sa fiu mai atenta si la problemele ei.

16 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu trebuie sa vorbești în numele altcuiva! Persoana respectiva trebuie sa se maturizeze! Sa sune la salvare apoi sa și anunțe părinții! Medicamentele, toate, pot deveni fatale în supradozaj. Noi nu putem nici măcar sa reeducam copilul. Cu ce putem ajuta? Tu câti ani ai? Primul ajutor nu se acorda niciodată pe internet. Sănătate!

| TripleMx a răspuns:

Ar fii bine ca sa suni la salvare...nu se stie ce efect au mai tarziu...parerea mea

| NujCsz explică (pentru TripleMx):

Au trecut deja 2 ore si ea zice ca o mai doare foarte putin capul...si ca se simte bine dupa ce a vomitat...

| NujCsz explică (pentru TripleMx):

Acum zice ca se simte chiar bine si ca nu o mai doare nimic.

| AnnaMaria237 a răspuns:

Nu e de glumit cu asa ceva. Incearca sa o faci sa vomite, da.i sa bea lapte. Acum cat timp a luat?

| NujCsz explică (pentru AnnaMaria237):

A trecut cam o ora si 40 de minute, acum zice ca se simte bine ca nu o mai doare decat putin capul ..trebuie sa bea apa cat sa vomite?

| NujCsz explică (pentru AnnaMaria237):

A baut acum un pahar plin cu apa

| NujCsz explică (pentru AnnaMaria237):

A vomitat...insa nu foarte mult.O sa fie bine?

| AnnaMaria237 a răspuns (pentru NujCsz):

Cam cate pastile a luat?

| NujCsz explică (pentru AnnaMaria237):

Nu stiu exact...dar mai mult de 12 sau 11 nu a luat...

| AnnaMaria237 a răspuns (pentru NujCsz):

Trebuia sa ii dai lapte nu apa, dar nu e o cantitate foarte mare de pastile, dar oricum nu este de glumit, o spun din propria experienta

| NujCsz explică (pentru AnnaMaria237):

Mai pote sa bea lapte si acum adica au trecut multe ore si ea zice ca este ok si ca nu o doare nimic, si de care lapte trebuie sa bea? dulce? Laptele isi va face efectul si maine daca il bea? Nu de alta, dar acum cred ca doarme

| NujCsz explică (pentru AnnaMaria237):

Cand i-am spus sa bea lapte mi-a zis ca a mancat inghetata pe baza de lapte...e buna si aia?