| georgy_7464 a întrebat:

O prietena face atacuri de panica, adica ameteste, ii transpira palmele, se sufoca, are palpitatii, i se infunda urechile.Primul atac de panica l-a facut acum 2 ani vara cand erau caldurile acelea mari, de atunci nu a mai avut nimic.Acum de vreo 2 luni au inceput iarasi. Pot aparea atacurile de panica in aceiasi perioada ca prima data si anume vara, au vreo legatura cu caldura axcesiva? Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| yadora a răspuns:

Una e atacul de panica si alta e starea care o descrie; ameteala, transpiratia, sufocarea si infundarea urechilor duce la mai multe diagnostice : tensiune arteriala mare sau... mica; scaderea calcemiei sau chiar a glicemiei brusc din cauza caldurii ...asa ca mai bine face niste analize si verifica care e cauza lor. Atacul de panica = e atunci cand persoana face o tragedie si cand bazaie o musca si se sperie din orice fleac.

| georgy_7464 explică:

Si-a facut analizele si calcemia si glicemia i-au iesit in limite normale. Ea este o fire mai sensibila si face din tantar armasar, daca o doare ceva se gandeste ca nu stiu ce ar avea. O ia din cand in cand cu o stare de rau, i se infunda urechile, ii tiuie si zice ca isi simte capul greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca mai degraba are probleme cu tensiunea. Eu am de obicei tensiunea mica si vara se agraveaza, ameteli, mi se infunda urechile, trebuie sa beau multe lichide si sa mananc fructe, putina cafea sau ciocolata.
Eu nu cred ca e vorba de atac de panica...panica la ce?
Cel mai bine este sa se duca la medicul de familie, ii ia tensiunea, o controleaza si daca nu poate sa dea un diagnostic sa ii dea o trimitere unde crede dansul.
Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersi Yadora, asta incercam si eu sa spun.
Si sunt foarte curioasa daca pana acum ati fost la doctor si daca intr-adevar acel doctor a spus ca sunt atacuri de panica si nu altceva.
Mersi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil se sperie si se gandeste ca cine stie ce are. Asa era si sora mea dupa un minor accident cu masina zicea ca o doare capul rau, a luat pastile nimic, se plangea mereu...pana a dus-o mama si i s-a facut un RMN si de atunci nu a mai zis nici pas cand a vazut ca nu are nimic.
Psihicul (subconstientul) omenesc e mult mai puternic decat ne imaginam noi...deci fuga la doctor sa vada daca are ceva.
Nu mai presupuneti voi si nu mai luati tratamente de capul vostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt atacuri de panica.Si eu am avut pe la vreo 12-13 ani si aveam impresia mereu ca ma sufoc.Mai nou de vreo saptamana mi-au reaparut. Mi se pune un nod in gat, respir greu, sunt speriata ca cine stie ce mi se poate intampla, mi-e frica sa nu ma sufoc.Totul cred ca tine de autosugestie si nu exclud vizita la un doctor bun.Multa sanatate:*

| ionutzu111 a răspuns:

Buna. uite eu am 17 ani am atacuri de panica de vreo 4 luni, asta este doar in mintea noastra lucruri care am mai trecut prin ele.Si eu am si acum imi transpira mainile ameteala infundari de urechi tremuraturi ale corpului. Atacurile de panica ti le faci u singur adica ai emoti foarte mari de ex la mine cand ma striga profesoru/profesoara la tabla ma emotionez sh din emoti mi se transforma in frica si din frica aia nu mai pot sa ma controlez.Am fost si la urgenta si acolo mau trimis la psihiatrie de acolo mi-au dat niste calmante care mai rau imi facea, sa incerce cu calciu beroca si cu multa miscare ca sa oboseasca sa nu se mai gandeasca acolo.Sh ap nu au nicio legatura vara, iarna etc. astea le poti avea de 2000 de ori pe zi daca te gand acolo. Dar cand ii vin atacurile astea nu zice ca inebuneste face infact sau din astea?

| marry08 a răspuns:

Georgy eu am avut atacuri de panica dar nu este ceea ce are ea, adica atacurile de panica se manifesta dputin mai diferit.adica anxietate, fulgere reci si calde prin corp, senzatie de irealitate, senzatie ca innebunesti sau mori si multe altele, asa ca nu va speriati! parerea mea este totusi sa mearga la doctor sa vada din ce cauza! numai bine!