| bvfgb a întrebat:

O sa traiesc fara un rinichi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, absolut normal si fara nici o problema. Poti trai cu o jumatate de rinichi daca e perfect functionala.

Elianna
| Elianna a răspuns:

O sa traiest mult si bine.Va trebui insa sa ai o conduita de viata viitoare de la care sa nu te abati:apa, musai 2, 5 l/zi, fara sare sau cat mai putina, sa tratezi imediat infectiile care apar in corp, indiferent unde apar, sa nu ridici greutati mari sau sa faci sport de performanta care presupune efort deosebit, sa faci anual cate un set de analize cu creatinina, uree, acid uric, pentru a vedea cum functioneaza rinichiul ramas teafar.Eu traiesc de 7 ani fara un rinichi, dar viata mi-se pare normala (nu fac excese). Rinichiul ramas s-a dublat ca marime si a preluat si sarcina celuilalt. Daca vrei mai multe informatii scrie-mi pe privat.

| Odysea a răspuns:

Desigur! Dar nu prea e bine cand intervin alte afectiuni. Asa ca nu este prea recomandat! Dar da, se poate trai fara nicio problema

| tweety28 a răspuns:

Posibil! Medicul ce spune?