| anonim_4396 a întrebat:

Ce regim de viata au oamenii ce traiesc doar cu un singur rinichi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In acest caz, rinichiul ramas trebuie sa indeplineasca functia a doi rinichi, deci va fi mult mai solicitat. Trebuie sa ai mare grija de el, deoarece fara nici un rinichi nu poti trai!
In primul rand: foloseste mai putine condimente, sare, rosii etc care pot produce sedimente.
De asemenea, sa consumi lichide, dar nu exagerat si nu mult deodata.
Restul iti explica medicul...

| mioara a răspuns:

Un regim normal cu putin efort