| cristina_vasiliu a întrebat:

Oameni buni, am probleme cu spatele, spasme musculare. Am si diabet tip 2 si e cazul sa pierd cam 25 de kg. Ce exercitii pot face, cat sa nu imi agraveze probleme cu spatele? Exercitii care poate pot fi facute si de jos. Bineinteles ca voi tine si dieta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| alina2k18 a răspuns:

E mai importanta dieta in cazul tau mai ales daca ai si probleme cu articulatiile la efort.
Mers pe jos zilnic o ora si dupa ce dai jos vreo 15 kg te poti duce la un instructor sa faci si o miscare controlata - aerobic, fitness, etc.
Bine te poti duce si acum sa faci miscare, nu te sfatuiesc sa faci de capul tau exercitii, durerile sunt crunte daca le faci gresit sau pe cele nepotrivite, asta in conditiile in care tu ai probleme cu spatele.