| Jager a întrebat:

Oamenii care au cancer chelesc din cauza in sine a acestuia sau din cauza medicamentelor pe care le iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Cum scrie mai sus, din cauza citostaticelor si a tratamentului. Citostaticele sunt medicamente care "omoara" celulele care se divid/inmultesc rapid. Celulele canceroase se inmultesc foarte repede si de aceea chimioterapia actioneaza stric pe aceste celule cu diviziune rapida. Insa printre celulele care se divid rapid, in afara de cancer sunt si celulele care formeaza si cresc firul de par, si de aceea chimioterapia le afecteaza si pe ele.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Caderea parului este datorata problemelor cu tiroida, iar in cazul celor cu cancer, din cauza citostaticelor.

| Florentina9210 a răspuns:

De la citostatice. Acum depinde si ce fel ca sunt mai multe. Unele care dauneaza altele care nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza chimioterapiei.

| Lola05 a răspuns:

Din cauza medicamentelor foarte puternice, citostaticele...

| SuplimenteNutriline a răspuns:

Nivelul scazut de testosteron duce la chelire. Puteti sa suplimentati aceasta carenta. Aici gasiti testosteron :
http://nutriline.ro/tribulus--testosteron

| Pirvu_Ionut_1988 a răspuns:

In majoritatea cazurilor de la tratamentul cu citostatice!

| RebMikel a răspuns:

Chelesc din cauza medicamentelor si tratamentelor pe care le fac.