| anonim_4396 a întrebat:

Oamenii care se retrag mai mult in singuratate si se izoleaza social sunt anxiosi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Februar30 a răspuns:

Eu zic ca nu neaparat anxietatea e o cauza. Dar poate fi un efect al singurătății.
Un om poate trai singur din multe motive - sa se interiorizeze mai bine, sa evite o societate toxica, sa lucreze mai cu spor la proiecte, sa își studieze comportamentul in singurătate.
Traiul in singurătate poate duce la anxietate, dacă nu e făcut cum trebuie. Am văzut pe YT reportaje cu oameni izolați in cătunele din munții noștri. Unii erau mai tari alții erau cam terminați. Iti recomand sa te uiți happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Unele persoane cu descrierea ta sunt anxioase, altele pur si simplu nu, asta prefera si asta vor sa faca.

Deci raspunsul, este ca si da, si nu.

| Frank51 a răspuns:

Da. Oamenii cu anxietate nu se simt conforabil afara, decat in prezenta unor persoane de incredere. De regula au un comportament tipic si iti dai seama cine sufera de asta.

| hxneymiilk a răspuns:

Depinde... Unii o fac să se apere de anumiți oameni, să își facă treaba mai bine etc., iar alții o fac pentru că se simt singuratici, neimportanți, nefolositori, de parcă nu ar fi ascultați de ceilalți și de aceea tind să se izoleze (anxioșii).

| ibaal a răspuns:

...sau plictisiți sa mai interacționeze cu prostii laughing