| anonim_4396 a întrebat:

Oamenii care se retrag mai mult in singuratate si se izoleaza social sunt anxiosi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Unele persoane cu descrierea ta sunt anxioase, altele pur si simplu nu, asta prefera si asta vor sa faca.

Deci raspunsul, este ca si da, si nu.

| Frank51 a răspuns:

Da. Oamenii cu anxietate nu se simt conforabil afara, decat in prezenta unor persoane de incredere. De regula au un comportament tipic si iti dai seama cine sufera de asta.

| ibaal a răspuns:

...sau plictisiți sa mai interacționeze cu prostii laughing

| Februar30 a răspuns:

Eu zic ca nu neaparat anxietatea e o cauza. Dar poate fi un efect al singurătății.
Un om poate trai singur din multe motive - sa se interiorizeze mai bine, sa evite o societate toxica, sa lucreze mai cu spor la proiecte, sa își studieze comportamentul in singurătate.
Traiul in singurătate poate duce la anxietate, dacă nu e făcut cum trebuie. Am văzut pe YT reportaje cu oameni izolați in cătunele din munții noștri. Unii erau mai tari alții erau cam terminați. Iti recomand sa te uiți happy

| hxneymiilk a răspuns:

Depinde... Unii o fac să se apere de anumiți oameni, să își facă treaba mai bine etc., iar alții o fac pentru că se simt singuratici, neimportanți, nefolositori, de parcă nu ar fi ascultați de ceilalți și de aceea tind să se izoleze (anxioșii).