| anonim_4396 a întrebat:

Oamenii timizi se pot descurca în viața? M-am certat cu mama mea si i-am spus că vreau sa termin liceul și sa plec de aici.Ea a spus ca nu ma voi descurca si tot ma ceartă, îmi spune ca am figuri si altele.Nu mai suport(abia m-am abținut sa nu plâng),am fost optimist cu viitorul in ultimele zile dar mă afectează mult tot ce-mi spune,nu mai suport deloc.N-am prieteni cu care da ies și nici o prietenă n-am avut niciodată și ea tot îmi spune ca cine ma i-a pe mine cu figurile astea, și ma ceartă ca de de nu ies.Tot incerc să-mi strâng niște bani din bursă să-mi cumpăr un telefon dar niciodată n-am putut pentru ca mereu trebuie să-i dau ei.M-am saturat de viața asta,nimic nu mă mai bucură,m-aș omorâ daca n-ar fi un păcat... Până acum am refuzat sa mănânc și ma simt foarte slăbit si tremur puțin.M-am săturat să ma judece toți pentru ca sunt diferit,sunt judecat la școală,acasă, de rude câteodată si tot așa.Toti imi spun ba că sunt înalt,ba ca sunt slab,ba ca sunt prea timid, ba ca nu stiu sa fac nimic la 17 ani si tot așa.Nu-mi vad rostul,vreau doar sa mor odată.
Am scris pe acest site pentru ca am vrut doar să-mi vărs stresul undeva și n-am avut unde.
Ce ar trebui sa fac?
Încerc sa o ignor dar nu pot, mă rănesc mult vorbele ei.
Voi ce ați face in locul meu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Și eu am trecut prin aceleași mizerii
Este tradițional la români
Cred că în multe cazuri tatăl se desparte de mamă când copilul are 12ani apoi mama rămâne cu in medie 2 copiii

Apoi ea nu este in general bine adaptata in societate poate că are școli cursuri diplome dar și orgolii pe.masura diplomelor
Fapt care nu prea o lasă să se ducă să fie ea angajata sltuiva
Așa că încearcă să își facă un chisc un magazin o afacere in jungla asta unde primăria e mafie și vrea în fiecare an certificat de urbanism proiect de construcție la chiosc
Sunt controale care vin și spun sa scoată bani de acolo de unde nu are să le ofere lor la protocol și nu o crede că nu are
Toate rudele sar sa o ajute cu câte puțin.
Ea se plafonează și retardează complace în mocirla
Așa că stă tot timpul în pragul falimentului

Eu ani de zile am mâncat doar vegeta cu apă și dacă aveam un ou intr-o zi nu îl mâncăm tot ci păstrăm jumătate din el și fratelui meu.

Ani de zile nu aveam haine îmi aduc aminte că in clasa a-VI-a
Aveam o geaca care o legam cu o curea că nu se închidea
Aveam un ghiozdan care de fapt era o servieta primită de la bunicul meu
Îmi aduc aminte că iarna îmi băgăm cartoane pe tălpi pentru că de multe ori nu aveam pantofi
Și erau găuriți la degetul mare și că să nu merg cu degetul direct pe asfalt băgăm niste cartoane in pantofi.

Așa de mult ma rurau părinții mei in cat mama mă bătea în fiecare zi cu furtunul de la mașină de spălat pentru că am îndrăznit să mai vin acasă!

Mă amenința că o să îmi toarne otrava în mâncare sau în ureche când dorm.
Că să scape de mine să plec din casa lor oriunde nu el pasă unde.

Iar dacă făceam ceva bani bursa de merit că învățăm bine
Pe atunci nu exista bursa socială
Sau nu aveam cum sa primesc eu pentru mama era patroana
Adică dacă ai un părinte patron toți profesorii vor șpagă ciubucuri cadouri
Și ei îi mergea extraordinar de rău cu magazinul nu vindea aproape nimic zile întregi.

Ziceam daca mai făceam care o combinație sau primeam ceva bani de la școala plăteam un profesor de informatică să mă învețe
Mai dădeam care un cibuc la un centru de reparatii televizoare să fiu primit acolo sa învăț meserie
Mergeam gratis să repar televizoare zi de zi și ei luau banii și mă învățau electronică fizică chimie matematica
Pt că ei credeau că electronică este doar fizica chimie și matematică
Și în clasa a 9a am dat intenționat la o școală profesionala pentru că am fost descoperit de un service gigantic o multinațională
Și am fost primit acolo chiar daca acolo angajau doar ingineri.
Am lucrat până când am terminat școala profesională apoi chiar daca eu prin tot ceea ce câștigasem în acești 3 ani susținusem pe mama
Că ea o luase razna și stătea tot timpul doar in fața televizorului nu se mai ducea la nici un fel de loc de muncă ținea magazinul închis doar că să se știe că este patroana in oraș.
Și fratele meu era mic clasa a 8a și eu plăteam ratele la apartament pentru că tatăl meu ii ceruse mamei mele jumătate din banii pe acel apartament
Și mama făcuse rate la banca că să ne rămână acel apartament.

Și acum după ce terminasem școală profesionala
TOTI TOATE RUDELE, MAMA, TOATĂ LUNEA DIN JURUL MRU
NU ERAU RECUNOSCĂTORI
NU APRECIAU DELOC CĂ EU SUSȚINUSEM CASA...

AȘA CĂ BUNICII MAMA TATAL MEU DOREAU SA MA DUC LA O ȘCOALĂ SĂ ÎNVĂȚ SĂ FAC PERII, preșuri din foi de porumb ȘI CUTII DE CARTON! De vreo 3 luni.

Parca erau posedați de diavol nu dădeau nici un scuipat pe mine.

Ba mama într-o zi mi-a spus că are o idee sa mă scape de viața asta grea sa îmi dea o pastilă să mor.
CÂND AM CRUT SA DAU DIFERENȚĂ SI SĂ INTRU LA LICEU
Toți erau împotrivă
Mama nu era de acord sa mai dau la liceu.
Dorea să mă duc la munca.

Dar eu doream sa devi electronist cu acte în regula așa că am dat la liceu la zi
Am intrat din clasa a 10a daca îmi aduc aminte bine la zi.
Am muncit munceam până la ora 3 noaptea
In general
Reparam 5 televizoare / zi.
Toți banii îi dădeam la banca că să ne rămână apartamentul nouă.
Mama stătea fara sa muncească doar in fața televizorului.
Eu aveam grija și de fratele meu sa facă un liceu.

Termin eu liceul strânsesem niste bani pentru a da la facultate
Dau eu la facultate
18 candidați pe loc
Prin noroc intru la buget.

Dar că prostul lăsasem banii mamei mele și ea a plătit întreținerea la apartament mai plătit chiria la teren chioșc

Așa că m-am trezit la facultate că nu aveam nimic
Caut eu de munca dar facultatea îmi ocupa toată ziua și ne mâncat fara haine unde sa te duci noaptea la mica fara bani de tramvai sau săpun sau o lama de ras
Nașpa
Așa că împart cărți de vizită la metrou pe care scrisesem că repar calculatoare imprimante monitoare la domiciliul clientului
Dar puțini clienți câștigăm aproximativ 100 lei / luna
Luăm de 50 bani parizer și de 50 bani jumătate de pâine
Și doar atât mâncăm la fiecare 24 ore.
Timp de aproape 1 an.
Am avut și perioade să spunem și de cate 6 zile sau poate mai mult de când nu mai mâncasem nimic
Și nici nu îmi aduceam aminte când am mâncat ultima dată
Și nici nu știam când o să mai mănânce data viitoare
Citeam Biblia ajunsesem sa dorm pe stradă iarna ningea peste mie și dacă cumva mai facem un ban mergeam să îmi spăl hainele la un amic care îmi cerea băutură țigări și mâncare.
Ningea peste mine și îmi era rușine când treceau dimineață măturătorii și mă vedeau că am dormit pe bănci la rodul de la piața Alba Iulia din București.

Apoi minune Dumnezeu mi-a ascultat rugăciunile
Și am fost angajat la un institut de cercetare
Am primit o vila din partea firmei pe Mareșal Averescu in care sa locuiesc.
Am ajuns director tehnic și coordonator activități service la o firma mare și aveam 250 magazine cu calculatoare peste care eram eu coordonator activități service adică șef pe partea tehnica

Apoi Dumnezeu mă ajutat de am fost angajat la o firma ce lucra pentru IBR. Organiza târguri și expoziții de tehnica bancara vindeam softuri și soluții tehnice de securitate și eram și montator.
Am montat la o fabrică de armament sure de camere și uși cu pontaj și control acces și bariere
Am mai montat ceva centrale telefonice pentru niste vami
Apoi am lucrat la Astral eram coordonator activități service și gestionar aveam in subordine montatori...
Apoi am implementat Active directorul toate băncile din Romania de la o anumită firmă.
Apoi a făcut mentenanță la o bancă interesantă și prestigioasa pe partea tehnica

Apoi am fost pe la școli prin Elveția Grecia am și muncit pe acolo
Apoi am mai făcut o facultate in Romania
Apoi am mai făcut un curs de proiectant sisteme de securitate și montator
Apoi am făcut un curs de electrician înaltă tensiune in Anglia
Și a început să îmi placă să fac școli și să învăț care ceva

Am avut în 2009 și bani multi eram angajat la o firma care îmi dădea 300 euro / zi.

Alta dată am avut 3job-uri intr-o singura zi de exemplu dimineață lucram la firma asta care lucra pentru IBR, seara lucram la un video chat mă ocupam de tehnica plati online servere...
Noaptea lucram la o tipografie care face nes-uri mari care se pun pe blocuri printuri gigantice cat un bloc de mari.

Și eu le făceam service-ul la 40 de calculatoare rețea imprimate...

SI EU RAMNEXTRAORDINAR DE TIMID
PENTRU CA NU AVEAM BANI CAND AVEAM 14 ANI iubeam o fata colega de clasa dar nu aveam haine bani

Apoi chestia asta cu lipsa banilor mă tot încurcat în viață

Mi-a dat multa timiditate dar de care atunci când am avut 3000 euro în buzunar mi+a trecut

Prima data trebuie sa pleci din acel mediu nociv

Apoi trebuie sa îți iei un job

Și să nu te lași pradă maneliștilor inculților care ne înconjoară contor timpul să vrei sa ajungi mai departe
Pentru că Dumnezeu te iubește și tu nu ești doar o întâmplare tu te-ai născut și te-ai chinuit atât că să fii lumina că să fii un explu că să excelezi
Așa că trăiește pentru a excela

Cu gagicile fetele femeile se rezolva.
Sunt și fete bune dar foarte rar

Să zicem că din clasa a 5a până în clasa a 10a vei găsi fete dezinteresate
Apoi incep sa fie influențate manipulate de cele ce fac video chat
Plus că mamele lor el spune sa fie jmrchere și să își facă prieteni de la care sa le aducă și lor un profit să ia de la iubitul lor să trăiască și mamele lor bine că asta este speranța Matei majorități a mamelor de fete din tara aceasta săracă că o să găsească un ginere sa zicem care o sa le ofere o viață de vis.

49 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Faci 18, cauți job, te muti, profit.

| MotanulAlbastru a răspuns:

M-aș angaja, as strânge bani și aș pleca. Calmeaza-te, mamei tale îi e teama, e normal, e greu sa te obișnuiești cu ideea că copilul e deja mare și vrea să plece de acasă. Sigur că te poți descurca și cu timiditatea. Din experiență înveți să o mai temperezi. Dar trebuie sa ai și un plan când pleci. Chiria e scumpă, mâncarea e scumpă. Nu mai bine faci o facultate, poate îți faci prieteni acolo?
Du-te și mănâncă.

| Savannah2004 a răspuns (pentru MotanulAlbastru):

M-aș bucura sa termin liceul măcar, chiar n-as mai rezista câțiva ani aici.Ma doare capul de la atât stres dar nu ma crede nimeni...

| Sophieka a răspuns:

Buna

In spatele tuturor necazurilor si cuvintelor grele, stau si binecuvantari ascunse.
Ceea ce spune restul lumii despre tine reprezinta doar frustrarile lor.
Daca vei observa cu atentie, fiecare se leaga de ceva anume... Ceva ce il deranjeaza in interiorul s-au, si pentru ca e habarnist si nu stie cum sa isi vindece problema din interior, adica frustrarea lui asa ca si-o varsa in exterior pe cineva pe care poate, care ii permite.

Ai 17 ani, ce pretentii sa aiba mama ta de la tine? Ca sa aiba pretentii, trebuie sa te fi invatat lucruri, dar daca nu ti-a aratat nimeni multe pana acum, la varsta aceasta de inceput de viata...Ce ar vrea sa faci?

Inceputul vietii de unul singur nu este usor, dar nici imposibil...Doar trecand prin greutati te vei maturiza si vei deveni mai puternic. Cam asa e ciclul vietii... Treci prin dureri si stari grele ca sa ajungi apoi la putere de caracter, constientizari, schimbari in bine, incredere de sine s-a-m-d.

Cum sa vrei sa te muti singur cand tu vrei sa iti cheltui banii pe fleacuri? Vrei telefon, vrei nu stiu ce... Trebuie sa iti aduni cat mai multi bani, nu sa ii arunci pe nimicuri...La ce iti foloseste un nou telefon? La ce iti foloseste haine de firme de renume cand tu ai alte nevoi?
Ca sa te accesorizezi cu tot felul de lucruri ar trebui sa iti permiti... Te imbraci scump dar esti sarac...Cum vine asta?

Pune bani deoparte, ascunde-i in ceva unde nu ar putea sa ii gaseasca, tine secrete si nu mai spune planurile tale.
Daca te intreaba cati bani ai, sau cum iti merge financiar...Invata sa te plangi...Raspunde-i ca nu prea mai ai nimic si invata sa-i mai ceri si tu bani ca sa vada ca nu ai. ( Deci fa putin pe amaratul ) si nu iti mai cumpara chestii sau snacks-uri ca sa vada ea si sa zica ca ai avut bani.

Legat de prietenii... Prieteniile astea din adolescenta sunt temporare si sunt mai mult asa de fatada, ca sa ai si tu pe unde sa cheltui banii si cu cine sa socializezi aiurea.

Prieteniile adevarate sunt cu totul altceva si nu se gasesc oriunde si nici nu le ai in cantitati mari. Cam greu sa ai mai mult de cativa prieteni adevarati... Vreo 2, 3.

Eu m-am mutat singura la 18 ani si inceputul nu a fost usor, plus ca in viata iti vin tot felul de situatii cand nu te astepti si uneori cand iti vine una, iti vin mai multe.

Ca sa te muti singur iti trebuie multi bani pusi deoparte... Parerea mea e sa ai bani pregatiti pentru 3 luni in avans de chirie + depozitul de o luna de chirie care ti se cere ( garantia ), plus bani de mancare si una alta si un loc de munca obligatoriu, din care sa iti permita sa platesti chiria, cheltuielile si mancarea.

In Romania ca sa stai pe chirie, sa te descurci singur si sa fi ok, trebuie sa tragi mult... Sa ai ori un servici bine platit, care nu se gaseste chiar usor... Ori sa ai 2 servicii.

Ideea e ca nu e imposibil, doar ca trebuie sa te dedici muncii si sa pui cat mai multi bani deoparte... Dupa 1 an de munca, poti sa te interesezi de un credit bancar sa iti iei un imobil. Insa sa nu te grabesti fiindca pretul imobilelor este foarte mare acum.

Dar mai exista optiunea sa iti gasesti loc de munca care iti ofera cazare si atunci iti va fi mai usor putin, nu vei mai duce stresul chiriei.

Va fi bine, ai sa vezi... Aceste necazuri au in spate multe surprize frumoase, dar e prea devreme sa realizezi.

| Savannah2004 a răspuns (pentru Sophieka):

1.Am cerut doar 1 telefon nou in 3 ani pentru ca acesta funcționează foarte greu
2.Nu cheltui banii pe toate prostiile pentru că nu sunt genul care sa se dea bogat, doar să-mi ajungă pentru mâncare si pentru chirie
3.As munci si acum dar nu pot încă, mă plictisesc toată ziua acasă și m-aș bucura să muncesc și sa mă descurc pe cont propriu

| Sophieka a răspuns (pentru Savannah2004):

Nu te mai vaicarii... Asta e situatia momentan si accepta.
Cumpara-ti carti de dezvoltare personala, de inteligenta emotionala, de psihologie... Nu vei mai avea timp sa te plictisesti si te vor dezvolta foarte mult.
Vezi grupul Facebook: https://www.facebook.com/groups/2042661466003252
Gasesti carti la 10-15 lei care iti vor schimba viata in bine si te vor mentine ocupat.

| Savannah2004 a răspuns (pentru Sophieka):

Am o ocupație, ascult muzică aproape toată ziua.Am spus doar ca aș vrea sa muncesc si să mă descurc singur

| Yuoia a răspuns (pentru Savannah2004):

Asculti muzica toata ziua. Ti se pare ca asta este o ocupatie?
Care ti-e stresul?
Decat sa mori, pune mana si fa ceva prin casa. Ajuta-ti mama la cumparaturi. Invata sa fii responsabil. Daca vei pleca, cine iti va face treburile in casa sau de mancare? Stii cat costa sa comanzi mancarea gata facuta? Acum ti se pare putin pentru ca plateste mama. Cand va fi din salarul tau, vei simti.
Un telefon la 3 ani?! Il am de 5 si merge perfect. E drept, fara jocuri si alte tampenii.
Chiar asa, de ce nu iesi cu colegii, prietenii, vecinii? Iesi din casa si vezi cum traieste lumea. Nu e cum vrei tu.

| Savannah2004 a răspuns (pentru Yuoia):

Ca de obicei sunt neînțeles.Fac curățenie în casă, o ajut la orice are nevoie, îmi fac si singur de mâncare câteodată dar cine sa mă înțeleagă.Vad ca toți de aici ma cred un iresponsabil dar nu-i asa.Și poate as ieși cu cineva dacă n-ar fi toți niște alcoolici.Si n-am cerut eu sa fiu născut, m-am săturat sa fiu judecat, chiar nimeni nu mă înțelege...

| Yuoia a răspuns (pentru Savannah2004):

Nu ai spus ca faci ceva in casa. Asa ca, cine sa ghiceasca? Mai ales ca spui "ma plictisesc toata ziua".
Chiat toti muritorii sunt alcoolici? Sau nu stii tu sa cauti oameni buni? Ia plimba-te putin prin muzee, mergi la concerte simfonice, in librarii. Vei gasi si non-alcoolici. Dar daca mergi numai la terase, cafenele, baruri, evident ca numai betivi gasesti.

| Savannah2004 a răspuns (pentru Yuoia):

Nu ies nicăieri, n-am fost niciodată într-un club si nici la terase nu merg, și locuiesc in zona rurală deci fără muzee, concerte si librării.

| Yuoia a răspuns (pentru Savannah2004):

Stai in zona rurala si nu ai treaba in curte, in gradina, la camp? Ciudat. Ori nu iti place munca, ori minti.

| Savannah2004 a răspuns (pentru Yuoia):

Am spus că o ajut la ce are nevoie si normal că am si treabă și nu mint pentru ca este un păcat

| Catrice a răspuns:

Stat in casa toată ziua, plictiseală la greu, ascultat muzica, dureri de cap de la stres (care de fapt sunt de la muzica din casti non stop)...ce de probleme care te împiedică sa muncești... sărăcuțul de tine sad
Pentru ce bani de chirie dacă stai cu ai tai?!

| Sophieka a răspuns:

Eu si alti utilizatori ti-am dat sfaturi utile...Eu chiar mi-am dedicat timp ca sa iti scriu acel raspuns lung...Dar nu il apreciezi si selectezi doar ce vrei tu.

| RAY a răspuns:

Cauta orice de munca si mutate altundeva, numai sta acolo, o sa ajungi naibi apatic o sa te rogi sa ai vreun interes pentru ceva, apatia e si mai aiurea, ca te doare undeva de absolut orice si de tine insati

| RAY a răspuns (pentru Sophieka):

Omule el nu cauta solutii,fiti naibi empatici, e om, este natural sa te mai plangi, asta ne face umane nu pshioptia, lasa-l sa planga e om, solutii stim cu toti ca avem ratiune, el deja stie ce sa faca

| RAY a răspuns (pentru Savannah2004):

Mann eu te inteleg,tu doar te plangi,e normal,dar traim intr o societate de pshiopati care nu inteleg ce sunt alea emoti,sentimente,empatie,este bine ca te descarci oriunde, nu trebuie mereu sa cauti solutii in viata,mai trebuie si sa ne auto cunoastem, de ce existam, care e scopul, rostul vieti, de ce sunt om, ce inseamna a fii om

| RAY a răspuns (pentru RxTx):

Omul nu cauta solutii

| haileewatson a răspuns:

Ignor-o pe maica-ta si cere suport emotional de la psihologul scolii sau alt terapeut care ofera servicii de consiliere gratuita pentru adolescenti (gasesti si in engleza si in romana pe net).

Ia-ti un job part-time ca sa strangi niste banuti ai tai si concentreaza-te sa iei Bac-ul. Nu ai nevoie de acordul parintilor ca sa muncesti la 17 ani si nu vad niciun motiv pentru care nu ai munci part-time. Acum e momentul oportun sa cauti un job fiindca a venit vara. si poti sa il continui pana cand vei da Bac-ul (presupun ca la anul?). Dupa te duci la facultate sau te duci unde vrei tu, si te muti de acasa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aștepți să ai 18 ani și valea.

| Savannah2004 a răspuns (pentru RxTx):

Am citit tot ce ai scris, îmi pare rău pentru anii de chin pe care i-ai avut si pentru tot ce ți s-a întâmplat rău, ma bucur ca acum îți merge bine.Nu ma voi lăsa pradă manelistilor sau altor anturaje, o să-mi iau si un job doar sa termin liceul si ai dreptate și cu mamele din România.Îți mulțumesc enorm pentru răspuns

| Savannah2004 a răspuns (pentru RAY):

Îți mulțumesc mult că mi-ai luat apărarea și ca mă intelegi, înseamnă mult pentru mine, îmi pare rau ca nu pot sa mai multe funde

| RxTx a răspuns:

SĂ ÎI DONEZE CINEVA UN TELEFON!
dacă aveți un tel pe care nu îl mai folosiți
Donațiile
Nu îi dați telefon cu internet games joace că îl năucește de creier nu se mai duce la școală și la muncă
Dații un telefon Nokia 3310
Că să meargă la munca la job

| Savannah2004 a răspuns (pentru haileewatson):

Dacă aș reuși să-mi iau un job part-time banii ar trebui să-i da tot eu chiar dacă e munca mea pentru ca "banii mei sunt banii noștri si banii tai sunt banii tai".M-am săturat de replica asta...

| RAY a răspuns (pentru Savannah2004):

Pentru ca si eu am fost in locul,oricine stie solutie,ce dz ca ne dam seama, esti om te plangi pentru ca esti om, daca cereai sfaturi era altceva, nu tine in tine frustrarea ca vei ajunge un om antisocial, frustrat, tu trebuie sa iti gasesti scopul, sensul vieti in viata

| Savannah2004 a răspuns (pentru RxTx):

Am un telefon si e încă functionabil(chiar dacă este chiar vechi), recunosc că ma joc si jocuri câteodată dar nu înseamnă ca renunț la școală si ca nu mai învăț, sau ca nu o sa mai vreau sa ma angajez pentru ca o sa stau sa ma joc.Am avut si Nokia alb negru și îmi amintesc că și el avea jocuri happy

| haileewatson a răspuns (pentru Savannah2004):

Imi pare rau sa aud asta, dar nu te poate obliga sa-i dai banii tai. Vei primi salariul pe cardul tau.

Iti face ceva rau daca nu iti da banii? (in afara de vorbe urate. nu trebuie sa raspunzi daca nu esti confortabil).

| haileewatson a răspuns:

Am citit o alta intrebare in care spuneai ca parintii tai consuma alcool si devin violenti. Ideea e ca poti suna la telefonul copilului, si trebuie sa ceri ajutorul cuiva, fie ca e o ruda, psihologul scolii, telefonul copilului sau chiar politia si protectia copilului. Atata timp cat tu ai toate emotiile si fricile astea, inseamna ca traiesti o trauma. Fiind minor, beneficiezi de o anumita protectie.

| RxTx a răspuns (pentru Savannah2004):

Pleacă din casa ei!
Mutate la un prieten care are casa care nu sta la Boc care poate să îți ofere o camera
Nu și nici un coleg de clasa care sa locuiască la casa
Impreteneetete cu colegii cu părinții lor prezintale

Iesi chiar în fața clasei și SPUNELE așa în mare că și nevoie de o camera gratis sau cu chirie și o să o plătești din salariu la pastele cailor când o să iei salariu dar sa te ajute că ai nevoie

Prezintale și spune-le că în primul rând ii rogi sa fie oameni.

Le spui in mare că e o urgenta și dacă ei nu te ajuta atunci cine să te ajute

Poți să pleci să dormi și să mănânci la casa de copii

GATA EXISTA INTERNATE PE LA LICEE VORBESTE CU DIRECTORUL
Poate aveți internat să stai mica acolo

Vorbește cu Asistentul social din școală poate vine la mama ta acasă să o bată bine sa ii bage mințile în cap pentru că pentru asta mai nou multe licee scoli care au peste un Nr x de elevi sunt obligați să aibă asistent social

Așa că acel asistent social de la liceul tau este angajatul tau
Și tu te duci la el și spui așa

BUNA ZIUA DOMNULE ASISTENT SOCIAL PRESTATOR DE SERVICII!
EU SUNT CLIENTUL Dvs pentru care Dvs vă luați salariul de la Liceul meu care va plătește pe Dvs in calitate de prestator de servicii că să îmi rezolvați mie acum acesta problema

Altfel vă concediez pentru că eu sunt clientul!