| WeAreSmart a întrebat:

Ochelarii afecteaza vederea? Voi cat de des ii purtati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Afecteaza ochii daca ii porti si nu ai nevoie sau e prescriptie gresit. Eu ii port non stop de 12 ani deja

| Fatamuntilor a răspuns:

Ochelarii sunt facuti sa corecteze vederea!
O afecteaza cand sunt purtati fara a fi nevoie, sau fara a gasi diopreiile potrivite!

| Anonimuserr a răspuns:

Da, în principiu afectează. Pentru că ochii se obişnuiesc cu ei şi în loc să îi ajute mai rău se degradează.
Foarte multe teorii specifică acest lucru.
Există şi exerciţii oculare care te ajută să scapi de ochelari dar nu ştiu în ce măsură acestea sunt eficiente.