| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca daca porti ochelari de soare mult timp...Asa ca ochelarii de vedere iti afecteaza vederea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DelphhiN a răspuns:

Se prea poate... ochiul se forteaza sa poata vedea prin culoarea lentilei respectivului ochelar, gandeste te ca tu ai avea marime 38 la picior, si te simti bine intr o anumita pereche de papuci, daca ai incalta 35, muschii te ar durea nu? s ar forta sa functioneze asa cum trebuie, ei asta fac si muschii ochilui se forteaza, si la un moment dat nu vor mai avea aceeasi putere si atunci vor interveni ochelarii de vedere.
funda?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca folosesti ochelari de calitate nu ar trebui sa ai probleme, daca folosesti ochelari de 10-20 lei luati de la toneta din colt ai sanse sa iti afecteze ochii

| Cristizz21 a răspuns:

Ochelarii de soare nu au lentile convexe sau concave deci nu modifica punctul de focalizare in ochi, in principiu nu afecteaza dar daca mergem pe teoria orice este folosit/consumat in exces dauneaza e posibil insa asta ar insemna sa porti zi de zi 12 ore din 12 ore (sau ma rog, in functie de perioada anului cat e soarele pe cer)

| Mina98 a răspuns:

Ochelari de soare sunt totusi pentru a proteja ochii de razele soarelui si nu afecteaza cu nimic vederea...e doar o minciuna :3