| sorana_3730 a întrebat:

Offf...intru in depresie, am 13 ani si 81kg la 1.65. Mi se pare cam mult sincer si as vrea sa incerc sa mai dau jos. Sau sa par mai bine facut. Sa tin dieta nu pot pentru ca parintii vor sa mananc. Ce sa fac? Timp de exercitii fizice nu prea am asa mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mănânci dar mai putine dulciuri, Bei mai multă apă dimineata si in general dar mai ales dimineata. Renunți la sare si alimente cu zahar adaugat, încerci să mănânci mai putina paine, fără produse de panificatie ca biscuiții.
Consumi mai multe proteine si mai putini carbohidrati

| PașaHassano a răspuns:

Ideal era sa practici un sport sau sa consulti un endocrinolog, nu se stie ce probleme ascund kiloasele tale. Incearca sa adopti un stil de viata mai sanatos, ori de cate ori ai ocazia sa faci sport sau o activitate ce implica efort.