| nobodycanbelikeme a întrebat:

Sunt fata, am 14 ani, am 1.65 si 63 kg si as vrea sa slabesc 3-4 kg.

Nu as vrea sa tin dieta deoarece sunt in crestere si nu cred ca e sanatos si nici sa fac sport nu prea am timp deoarece sunt in clasa a8a si am o gramada de invatat... Deci ce sa fac? M-am gandit sa incerc sa mananc mai sanatos, sa mananc mai putine felii de paine, sa mananc in fiecare seara fructe... Ar putea functiona?

Aaa da si eu beau aproape numai sucuri (fanta,cola, sprite). As putea slabi daca as bea numai apa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Ar trebui sa slabesti vreo 10, nu vreo 3-4.
Este mare greutatea ta pentru varsta de 14 ani. Daca aveai 50 de ani, erai perfectahee hee
Eu la 14 ani aveam in jur de 1.74 si putin peste 50 kile. Dar eu nu beam numai sucuri toata ziua in loc de apa, mancam ce-mi gatea mama (nu ce cumparam de la MC) si mergeam pe jos la scoala. In curtea scolii ma jucam cu baietii, alergam. Frecventam chiar si orele de sport.
Ai putea sa incerci sa faci si tu la fel, a slabi presupune a-ti schimba stilul de viata. Degeaba urmezi o dieta sau iei niste pastile care iti afecteaza creierasii daca apoi bagi iar de la MC si KFC de n ori pe saptamana, si bei suc in loc de apa.

| nobodycanbelikeme explică (pentru IMC90):

Mai intai, si eu mananc ce imi gateste mama, nu imi place mancarea de la KFC, iar de la MC mananc cam o data la 3 luni, pentru ca nici de asta nu sunt innebunita, merg pe jos in fiecare zi de la scoala pana acasa, doar acum iarna mai merg cu autobuzul pentru ca am ceva de mers. Si daca vrei sa stii si eu merg la orele de sport. In intrebare am precizat ca nu vreau sa tin diete pentru ca nu sunt sanatoase, mai ales ca eu sunt in crestere! Eu intrebam daca ar face o schimbare faptul sa nu mai beau sucuri, ci apa si sa mananc fructe in fiecare zi (mananc cam odata la 3 zile).

Iar in al doilea rand, mi-am facut un test de pe internet :
http://www.doctor.info.ro/calculator_greutate_ideala.html

Si mi-a iesit ca ar trebui sa am intre 54.5 si 68.5 deci nu sunt grasa, recunosc ca am putina burta si de aceea as fi vrut doar vreo 3 kg, in niciun caz mai mult! Aa da si ti-am facut si tie testul: ti-a iesit ca la 14 ani cu inaltimea ta ar fi trebuit sa ai intre 60.6 si 75.7, ceea ce mi se pare perfect normal... Chiar m-am mirat cand ai spus ca la 14 ani aveai 1.74 si doar vreo 50kg.

| Kodokuna a răspuns:

Mananca mai multe fructe, mai putine grasimi si nu mai bea atata suc, pentru ca nu-ti face bine deloc, bea in schimb cei 2 litri de apa necesari pe zi. Cred ca va functiona. Trebuie doar sa ai un regim echilibrat.

| Cosmin86 a răspuns:

Uite ce poti manca :

http://www.getfit.ro/......abire.html

Fa sport.

Si NU fructe seara, fructele se mananca intre mese.

Seara poti manca un peste cu legume, un piept de pui cu salata, etc.

| LolaLollita a răspuns:

Renunta la sucuri, mananca paine cat de putina poti, nu mai manca dupa 6-7 searahappy e suficient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
La 1.65 trebuie să ai 53 de kg.
Învaţă să mănânci,o alimentaţie săracă în calorii,bazată pe multe fructe şi legume proaspete,lactate slabe,mai puţină carne,să nu scoţi pâinea din alimentaţie!
Fără sucuri acidulate,înlocuieşte cu sucul proaspăt stors din fructe!
Mai subţire cu dulcele, înlocuieşte cu miere eventual, fără alimente preparate industrial, multă apă plată şi multă mişcare draga mea, o plimbare măcar de 1h-2h este foarte bună, trebuie să-ţi faci timp şi pentru sport, nu-i o scuză, evită sedentarismul!
Te pup!

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna! Pentru 3 kg in plus pe care le ai nu are rost sa te chinui cu slabitul, plus ca pastilele nu-ti fac bine la varsta ta deoarece esti in crestere. Mai ai putin arabdare ca vei slabi fara sa faci nimic. Nu este recomandat sa te apuci acum sa slabesti.
Multa sanatate iti doresc!

| nobodycanbelikeme explică (pentru PangeeaRogvaiv):

Cum o sa slabesc fara sa fac nimic thinking

| AniCasi a răspuns:

Nu mai bea sucuri...inlocuieste-le cu apa sau ceai neindulcit, renunta la paine si dulciuri, mananca multe fructe in special mere si nu mai manca nimic dupa ora 18... Daca ti cont de asta ai sanse mari sa slabesti!