| DarKJoKeR a întrebat:

Ok, am o problema si deja devine enervanta, asa ca vreau sa scap de ea.Cum pot face sa nu mai stau aplecat/ghebos?laughing... daca imi trag capu in spate si stau drept, nu rezist mult si iar stau aplecat. vreo solutie, ceva?laughing. chiar ma enerveaza

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Roaga-ti mama sa se uite la spatele tau cand esti dezbracat, sa vada daca ti-e coloana dreapta. Poate ai o cifo-scolioza. Spatele ti-l poti "educa " sa stea drept numai prin exercitii. Fa zilnic exercitii pentru spate, cel putin 1/2 de ora si astfel iti vei intari muschii spatelui iar acestia vor putea sa-ti sustina coloana dreapta. Tinutul unei cozi de matura la spate nu este o metoda eficienta, asta o spun medicii specialisti. Musculatura spatelui trebuie 'lucrata' daca vrei sa ai o postura corecta si sa nu faci deviatii de coloana.

12 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Daca esti tanar se corecteaza usor. Mi-a povestit un prieten cum se rezolva aceasta problema la liceul militar. Erau pusi, cei care aveau aceasta tendinta, sa umble in timpul liber cu o coada de matura tinuta la spate la nivelul coatelor. O alta cauza este salteaua moale si pernele prea inalte.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Asa pateam si eu laughing
Si am gasit o solutie happy Incearca cat se poate de mult sa stai drepthappy Cum vezi ca te apleci...cum gata! te ridici din nouhee hee
Si cu timpul te vei obisnui love struck
Succes!happy

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Hey!love struck
In primul rand la multi ani!love struckSa ai parte de tot ce iti doresti ukiss
Si in al 2 randhappy Incearca sa faci ce am spus euhappy La inceput va fi mai greu dar te vei obisnui love struck

| hamsterx a răspuns:

Asa mi s intampla si mie straight face dar nu ai ce sa faci, tine de vointza.doar nu o sa-ti legi o scandura de spate laughing decitongue multa vointa.

| hamsterx a răspuns:

La multi ani! tongue

| fluturas a răspuns:

Pai poti sa stai lipit/a de scaun big grin mai ales cand stai la net, la masa, cand dormi sa incerci sa dormi cat mai drept de spate, eventual fara perna, si sa incerci cat de cat sa te corectezi, dar oricum nu prea ai ce face, daca asa te-ai obisnuit sa stai big grin

| fluturas a răspuns:

Da poti sa incerci si sa stai cu o matua la spate sau cu o scandura, ceva confused si cu carti in cap ca sa stai drept big grin, asa am auzit sau daca ai probleme cu coloana ~scolioza~ ar trebui sa porti un corset care sa te "oblige" sa stai drept de spate, dar nu cred ca e cazul tau confused
oricum incearca sa te corectezi si sa stai cat mai mult timp drept de spate big grin kiss

| DarKJoKeR explică:

Pai am 14 ani

@bittersweet
am auzit si eu de varianta cu coada de matura
@mumoasa
vointa nu prea este, cand ma apuca cate o durerelaughing

| DarKJoKeR explică:

15 ani*
scuzati, eram obisnuit altfellaughing. azi ii ziua me:X

| DarKJoKeR explică:

Ms hamsterxbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai obisnuit asa.si acum iti vine greu. dar starea normala a corpului este drept nu stramb.deci stai normal.se va obisnui si corpul tau. mintea e mai tare decat muschii.concentreazate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa iti zic eu ceva.

1. Incearca sa stai cat mai drept. pe scaun, la calculator.la masa.

2. dupa ce stai in fata calculatorului [daaca stai mult.sau nu conteaza oricum laughing ]. pune-ti palmele pe umeri si trage mainile cat mai in spate. Incearca sa stai asa un timp. [cateva minute]

3. Pune-ti o carte mai grea. pe cap si plimba-te prin casa de cateva ori. Atentie! sa nu iti cada cartea dupa cap. Incearca sa te plimbi cu ea fara sa cada laughing.

Sper ca am fost de folos.hee hee

Aa. si va rog sa nu radeti de mine, dar functioneaza cu vointa sa stiti :d

Hai succes si un spate cat mai drept love struck :*