| Manolescu_Mihnea_1992 a întrebat:

Am o intrebare:
Nu stiu daca e un tic sau altceva, dar ma enerveaza.
Am o problema, de exemplu cand stau pe scaun imi vine sa imi incordez muschii / oasele piciorului strang/drept, sau cand stau in pat, ma tot misc si imi tot incordez parti ale corpului.
Chiar vreau sa scap de acest lucru, ma enerveaza.
Trebuie sa merg neaparat la doctor? Sau exista o alta solutie?
Dau funda celui care are o solutie care merge big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Dincolo de cauzele psihologice (stres, etc) cum bine a mai zis Miree, ai putea sa faci o terapie cu Magneziu, Calciu si complex de vitamine D si B. Lupsa de Potasiu de asemenea poate provoca astfel de reactii care merg sistemic pana la organele vitale...

| Miree a răspuns:

NU este nevoie să te prezinţi în faţa unui cadru medical. Ce ţi se întâmplă ţie se numeşte: TIC! Ai un tic nervos de care poţi să scapi cu uşurinţă, odată cu trecerea timpului. Totul stă în puterea ta de a te abţine. E la fel ca şi fumătorii; unii au voinţa de a se lăasa, alţii nu. Aşa şi tu. Trebuie să ai încredere că acest tic va dispărea!