| strangeDress a întrebat:

Ok,in primul rand nu imi e usor sa pun intrebarea asta. Am o problema super mare. Cam de 2 saptamani am aflat ca am paduchi si de atunci am incercat toate solutiile posibile de la farmacii,balsame,sapunuri,sampoane, spray-uri si pieptene electric special pentru asta. De paduchi an scapat momentan dar problema e ca inca mai am ouale pe firele de par, am incercat cu pieptene special cum am zis mai sus.Cu mana nu pot fi luate deoarece am stat 4 ore si tot mai aveam.Intrebarea e cum pot sa scap de oualele lor? De tuns nici nu ma gandesc..am auzit ca scapi daca te vopsesti dar nu prea vreau deoarece abia voi face 14 ani.Trebuie sa scap de ei pana sambata deoarece atunci va fi un control medical pentru tabara.Va rog ajutati-ma deoarece chiar nu mai stiu ce sa fac!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Incearca sa te speli cu un sampon pentru indepartarea lindenilor si apoi sa folosesti pieptenele special. De asemenea poti incerca sa-ti speli parul cu otet si apoi sa te piepteni insistent (otetul inmoaie adezivul oualelor de paduchi si le face mai usor de desprins de firul de par).
http://www.i-medic.ro/boli/pediculoza-sau-paduchi

| Empathizer a răspuns:

Ca sa fii sigur ca au murit si acele oua care au mai ramas agatate de firul de par, foloseste Pedex, balsam antiparazitar, care se da pe cap o singura data. Ca sa se si desprinda ouale de firul de par, ai nevoie de cineva care sa te ajute, tragand fiecare din lindinile astea de-a lungul firului de par, pana ies pe la capatul liber al firului.Ai nevoie de o persoana care "sa te caute in cap", cum se spune in povesti si cum vedem azi pe Discovery ca fac maimutele intre ele.

| Forevăr a răspuns:

Eu tocmai ce-am scapat de ei big grin

Incearca leacuri babesti : pun putin gaz in palma si date in zonele unde sunt oualele, si leagate cu ceva ..Eu am stat doua seri cu gaz in cap [ crede-ma ca nu are un miros placut ]
Si dimineata, iei un pieptan des [ special ] si te piepteni.
si gata happy

Sper ca ti-am fost de ajutor! Succes!

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup

| GeoCookie a răspuns:

Aici pot sa te ajut eu... dar este o problema destul de grea.Trebuie sa pui pe cineva sa stea sa iti ia ouale si sa te speli pe cap frecand foarte tare cu unghiile. Sper cateam ajutat. Funda te rog!