| sirAndrew a întrebat:

Am un fel de matreata in par si ma mananca...paduchi nu sunt si nici matreata.sunt niste coji albe.si sunt multe am incercat tot felul de sampoane dar nu pot sa scap de ele. Ce pot sa fac? a mai avut cineva problema asta?

7 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Du-te la un dermatolog, sunt sigura ca va gasi o solutie happy.

| anka a răspuns:

Du-te la doctor. S-ar putea sa fie si altceva mai grav.

| georgegs a răspuns:

Da.eu,.,e.cam.greu.de.scpat.dar.pe.mine.nu.ma
mancat.parul.doar.le.simteam.cand.dadeam.cu.mana.prin.cap
dar.am.scapat.de.ele,.,m-am.spalat.de.ff.multe.ori.si.le.mai.luam
si.eu...unele,.,big grin

| vykkusor a răspuns:

O prietena de-a mea avut aceasta problema si a scapat doar datorita samponurilor pentru copii, suna haios dar sincer pe ea a ajutat-o...incearca si tu.

| xxx_5362 a răspuns:

1.Periaza de mai multe ori pe zi parul, în toate directiile.
2. Evita utilizarea de palarii si esarfe, astfel încât parul sa poata respira.
3. Foloseste sampon pe baza de: sulf, gudron, sulfura de seleniu.
4. Masajul pe scalp cu lotiuni care contin acid salicidic si acid retinoic, poate contribui la înlaturarea matretii.
5. Propolisul, polenul si salvia contin substante care pot ajuta la eliminarea matretii.
Mai incearca si:
• Combina 3 oua intregi si 18 cl de apa calda. Maseaza scalpul, lasa timp de 15 minute sa actioneze, si apoi clateste initial cu apa calda si apoi cu 2 linguri de otet diluat in apa.
• Daca ai parul uscat, cu matreata, mixeaza un albus de ou cu un galbenus de ou, si aplica masca pe par. Dupa zece minute, clateste cu apa calda.
sper sa iti ajute.BAFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spalat in fiecare seara capul si freci bine bine de tot scalpul dupa care te clatesti cu apa in care ai fiert putin pelin.Intr-o saptamana scapi.

| SilviaStefan a răspuns:

Cauta un sampon natural pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday plantation.

Pe mine m-a ajutat foarte mult, si de atunci il folosesc mereu