| AvalohAlyn a întrebat:

Omega 3 chiar ajuta la creier? Are vreun efect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un vecin de al meu s-a indopat mai mult de un an de zile cu Omega 3, dar a ramas la fel de prost, nu i-a ajutat deloc la creier. Poate chiar a daunat.
Singurul efect vizibil a fost ca a ramas cu mult mai putini bani si restant la cheltuieli. tongue

| JackR a răspuns:

Ajuta la unele creiere. La altele, nici aghiazma sfintita de Steregoi nu mai are ce face!

| Lostlyric a răspuns:

Omega 3 sau uleiul de peste este esential pentru alimentatie! Dezavantajul la romani este ca nu au o alimentatie bogata in Omega3. Majoritatea tarilor ce nu duc lipsa de Omega3 sunt tari unde alimentatia se bazeaza pe carne de peste. Asa ca noi, romanii, ar cam trebui sa luam suplimente de Omega3.
In primul rand, acizii grasi din Omega3 sunt nutrientii esentiali ai organismului ce ajuta in prevenirea bolilor de inima. Daca nu iei suplimente, ar trebui sa ai o alimentatie ce se bazeaza pe carne de peste bogat in grasimi, de 2 ori pe saptamana (somon, ton, cod, macrou, hamsii, hering, sardine etc.).
Da, Omega3 este esentiala in combaterea depresiei. Studii interesante de-a lungul timpului au dovedit ca alimentatia de tip fast-food da o stare de fericire, insa este nesanatoasa, iar oamenii ce sufera de stari depresive, apeleaza des la acest tip de alimentatie. Pentru a imbunatati sanatatea mintala si combate depresia, li se recomanda cura cu suplimente de Omega3, pentru ca alimentatia de tipul fast-food este extrem de saracacioasa in Omega3.
Omega3 imbunatateste memoria, intareste sistemul imunitar, reduce riscul de aparitie a ADHD-ului, previne aparitia dementei si Alzheimer-ului, imbunatateste capacitatea de reactia si concentrare.
AHA (American Heart Association) recomanda maxim 3gr. de ulei de peste pe zi. O cantitate mai mare poate avea efecte adverse: greturi, dureri de stomac, probleme intestinale sau, in cele mai grave cazuri, pot aparea probleme de coagulare a sangelui). De obicei, doctorul iti poate recomanda doza optima de Omega3 particulara pe cazul tau.
Eu folosesc suplimente de Omega3 de la Doppel-Herz, o capsula pe zi. Cura este de maxim 3 luni pe an. Si, daca se poate, alimentatia descrisa mai sus.

| VFC2893 a răspuns:

Ai putea sa iei ulei de in, are si omega 3-6-9. O lingura pe zi. E cu mult mai bun decat cel de peste. Cel de peste iti face bine doar de la gat in jos.

Eu unul te-as sfatui sa asculti asta :

https://youtu.be/l7313mUn4xk

Este despre uleiurile alimentare, acest om invata pe toti ca pe copii.