| DaciaRomania a întrebat:

Omega 3 sau Lecitină pentru creier? Ce e mai bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiecare are alt rol, nu pot fi comparate

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Omega 3 ajuta la dezvoltarea organismului, i special sistemul nervos.
Lecitina (si Gingko Bilboa) ajuta la asimilarea mai rapida si mai aprofundata a lucrurilor noi, logice.

| sadrian46 a răspuns (pentru Bula):

Lecitina (si Gingko Bilboa) ajuta la asimilarea mai rapida si mai aprofundata a lucrurilor noi, logice.
Nu are cum. Este o substanță printre altele care influențează sistemul nervos. Asimilarea, memorarea sunt procese extraodinar de complexe.

| alex2009 a răspuns:

Niciuna daca vrei sa retii anumite lucruri doar exercitiul si repetitia

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru creier, recomand: psihiatrul happy

| dullcat a răspuns:

Niciuna.Vitaminele trebuie luate din portia zilnica de legume, fructe, carne, lactate etc. etc.

| DaciaRomania explică (pentru dullcat):

Omega3 și lecitina nu sunt vitamine!

| Catrice a răspuns:

2 chestii cu roluri diferite. Tu stii pentru ce vrei sa iei.

| gabicoo a răspuns:

Ambele!

| Sekim a răspuns:

1. Nu exista destule studii care sa sugereze ca lecitina ar avea vreun impact asupra creierului si cele existente sunt facute foarte superficial. De unde pana unde lecitina pentru creier, de unde ai scos asa o informatie? Lecitina in general ajuta la dispersia grasimilor, nu ar avea nicio treaba in mod direct cu sanatatea creierului daca ne rezumam la ceea ce stim.
2. Chiar daca lecitina ar fi mai buna decat omega 3, de ce se pune intrebarea : ce e mai bun? Nu trebuie facuta o lista cu cele mai bune si aleasa cea mai buna, trebuie combinate toate pentru ca oricum nu poti sa iei doar 1, e imposibil. Mananci sanatos, faci sport si vei fi bine. Nu e o chestie de ales, le alegi indirect pe toate daca vrei sa fi bine.
3. E o discutie complicata oricum. Creier sanatos sau nu, nu rezulta neaparat in creier destept. Poti sa fi prost cu creier sanatos si practic tot nu ai rezolvat nimic rolling on the floor. Daca chiar vrei sa iei ceva suplimente, omega 3 isi face treaba ( sanatate pentru sistemul circulator, vedere, creier etc ). Atata timp cat gasesti un omega 3 din surse calitative care sa contina 1000mg ulei de peste ( EPA-500mg, DHA-250mg ), totul e perfect.

| petrisor23 a răspuns (pentru Sekim):

"Poti sa fi prost"

Ai vrut sa spui "Poti sa fii prost"?

Vezi ce patesti daca nu iei lecitina?

| DaciaRomania explică (pentru Sekim):

Mulțumesc

| SunnyDoe a răspuns:

Omega.