| anonim_4396 a întrebat:

Ovarectomia se realizeaza si la cerere? sau trebuie sa existe un motiv "bine intemeiat".si care sunt limitele de varsta. minima si maxima? stiu ca as putea intreba un doctor insa este doar o curiozitate despre care nu am gasit prea multe detalii intrebandu-l pe unchiul google.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU, nu se mutileaza femei la cerere. Numai in cazul operatiilor de schimbare de sex, dara tunci este nevoie de evaluare psihiatrica pentru a stabili necesitatea.

| anonim191 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu o consider mutilare.multumesc pentru raspunshappy

| Brigaela a răspuns (pentru anonim191):

Poti consulta un psihiatru, nu esti singura persoana cu probleme de genul asta, se pot trata, chiar daca sunt suficient de grave incat tu sa nu mai intelegi ca ai o problema.

| anonim191 a răspuns (pentru Brigaela):

Draga mea Brigaela.crede-ma nu vorbesti cu o pustoaica frustrata de 14 ani cum multe sunt pe acest site.Am o anumita varsta si stiu ce vorbesc.intrebarea mea a fost o simpla curiozitate.nu cred ca am nevoie de un consult psihiatric din cauza simplului fapt ca nu consider o astfel de operatie mutilare.este dreptul fiecaruia sa aleaga ce face cu propiul corp.nu cred ca este dreptul nimanui sa decida in aceasta privinta.iti multumesc pentru opinia oferita.

| anonim191 a răspuns (pentru Brigaela):

A si apropo doar pentru ca singurul scop al anumitor femei in viata este reproducerea pentru ca nu au suficienta capacitate incat sa realizeze lucrururi mai importante nu inseamna ca asta ar trebui sa fie decizia oricui.In plus depinde motivul pentru care femeia respectiva s-ar decide in privinta unei astfel de operatii.Eu am pus o simpla intrebare care se poate sau nu ma reflecte personal.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim191):

Sa stii ca negarea faptului ca cel mai important lucru pe care il poti face si singurul care conteaza si pentru specie, nu numai pentru tine personal si alti cativa este sa ai copii intra cu siguranta in domeniul psihiatriei, sa nu ai absolut nici un dubiu.
In plus, ovarectomie bilaterala NU este metoda contraceptiva si, daca ai mai mult de 9-10 ani, ar trebui sa stii asta. Se poate face o simpla legare de trompe si gata, fara mari reactii adevrse. Daca nu stii asta, inseamna ca a te trata ca pe pustoaica de 14 ani este o exagerare, nu ai inca informatiile necesare la clasa a opta. Gandeste-te numai la riscurile de ateroscleroza, osteoporoza si cancer pe care ti le aduce o ooforectomie bilaterala inainte de 40 de ani si vei realiza cat de prosteasca este discutia noastra, rusinandu-te (daca ai peste 10 ani) de situatia in care ignoranta si fudulia te-au adus. Da, ai nevoie de un consult psihiatru si poate si de un adult cat de cat informat in preajma ta. Nu pot sa cred ca un om cu 8 clase terminate pune astfel de intrebari, prefer sa cred ca e vorba de o pustoaica de clasa a cincea care a chiulit pe ici pe colo de la scoala si a cam ramas in urma.

| anonim191 a răspuns (pentru Brigaela):

Daca te crezi atat de destepta femeie ce cauti pe un asemenea site? du-te si scrie carti si preda la prostii ca mine nu? daca tu consideri ca esti facuta sa inmultesti specia atunci nu te pot trata altfel decat ca pe animale. teoretic esti dotata cu un intelect pe care iti poti sau nu folosi.in cazul tau este folosit pentru inmultirea speciei.te-ai gandit ca poate nu am avut vreodata legatura cu astfel de probleme? imi pare rau ca in clasa a 8a nu am intrebat profesoara ce operatii sunt sau nu permise.imi cer scuze ca nu am fost interesata pana acum in astfel de domeniu.ce sa fac si eu...noi astia prostii nu stim multe depre inmultirea speciei.Las pe cei care fac din asta o misiune existentiala sa fie informati.De altfel se vede dupa cum arati ca la altceva nu ai fost buna.Multumim pentru impartasirea intelepciunii tale si a sfaturilor extrem de folositoare.

| anonim191 a răspuns (pentru Brigaela):

Si ca sa stiti si dvs "doamna doctor"aceasta operatie se realizeaza si pentru reducerea riscului de cancer ovarian sau cancer de san in cazul femeilor cu predispozitii crescute.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim191):

Nu, nu se realizeaza. Se face numai la femeile cu cancer de san aflate inainte de menopauza si la femeile cu anumite leziuni pe ovar si mutatia a anumitor gene. te-ai informat gresit.
cat despre ce scrii mai sus, sa-ti fie rusine!

| anonim191 a răspuns (pentru Brigaela):

Sa-mi fie rusine? ce tie nu-ti place altuia nu ii face stii vorba. diferenta de principii nu inseamna boala psihica.da nah...fiecare cat il duce capul.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim191):

Nu e o diferenta de principii, este o realitate dura, faptul ca boala psihica este intalnita ca si boala fizica si ca adesea pacienbtii nu isi inteleg si nu isi accepta boala. E posibil sa fi suferit o trauma psihica prin decesul unei persoane apropiate de cancer si, in urma acestui fat, sa fi dezvoltat un sindrom post-traumatic care sa te faca pe de o parte sa iti negi instinctele normale, umane, sa te robotizezi si, pe de alta parte, sa iti doresti o mutilare si sa nu receptezi faptul ca este o mutilare (sa fii opaca, sa nu poti intelege o realitate evidenta). Daca esti, asa cum cred eu, cel putin emotional si educational, daca nu si in acte, undeva in jurul varstei de 10-12 ani, este imposibil practic sa raspunzi la argumente si sa accepti realitatea, oricat ti s-ar spune. dar un psihiatru te poate ajuta sa depasesti trauma si sa duci o viata normala, sa fii fericita si implinita si sa nu te simti inferioara rasei umane (cum spui tu ca nu esti in stare sa ai un copil ca orice alta femeie).
Sau este posibil sa nu fi suferit nici o trauma si sa fie doar un debut de tulburare schizoida. Dar si asta se trateaza (insa in cazul asta ar trebui sa reusesti sa intelegi argumentele mele, macar pentru tine, daca nu o poti recunoaste cu voce tare). Tu stii in care categorie te incadrezi.
Rusine ar trebui sa-ti fie pentru limbajul urat pe care il folosesti, despre modul in care ai raspuns in cursul acestei discutii. Eu cred ca discernamantul nu iti este atat de afectat incat sa nu iti dai seama ca limbajul asta este rusinos doar pentru tine, ca nu ma poate atinge sau jigni pe mine, din motivul ca este, evident, o reactie urata, nepoliticoasa si care isi are locul mai degraba intr-o mahala decat pe un site. Daca nici rusine nu iti este, imi pare rau, e trist, dar pana si in situatia asta poti fi ajutata. Nu trebuie sa spui aici asta, dar consulta un psihiatru, in secret daca ai impresia ca boala psihica este rusinoasa (desi nu e, e o boala ca oricare alta si care te-a adus in situatia de acum fara vina ta).

| anonim191 a răspuns (pentru Brigaela):

Asemenea aberatii nu am auzit de cand sunt.sustin ce am spus mai devreme...fiecare cat il duce capul.am incheiat o asemenea discutie imbecila. dispari de pe pagina mea te rog sau dau report.una este sa fii medic si sa acoperi o anumita arie si alta este sa te dai medic atotstiutor.dentistul nu este dermatolog iar chirurgul nu este psihiatru.de aceea domeniile lor au nume diferite si lucreaza pe un anumit domeniu. daca nu as studia psihicul uman as mai zice dar sa aberezi intr-un asemenea fel ar trebui sa iti fie rusine sa te numesti medic.nu te obosi sa raspunzi oricum va fi inutil.

| anonim191 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu ai tu nici un drept sa decizi starea psihica a cuiva bazata pe o simpla intrebare.NU ai nici un drept sa decizi ce este si ce nu este mutilare bazata pe propiile tale principii si mai ales ca odata ce esti femeie matura si medic ar fi trebuit sa dai un raspuns profesional:un simplu "nu, nu se face o asemenea operatie din cauza riscurilor implicate ar fi fost suficient" NU ai nici un drept sa intervii cu comentarii bazate pe propiile principii sau experiente personale atata timp cat acestea nu iti sunt cerute ca sa fie clar.Nu ai dat dovada doar de neprofesionalism ci si de o personalite imatura si mai ales dramatizare. Daca voiam parerea unei femei din piata puteam sa ma duc sa o gasesc.iti doresc o seara buna si tin sa te informez ca din acest moment esti user ignorat.