| andtreeaandreutza a întrebat:

Pai ieri mi-am facut o gaura in ureche (sa-mi pun cercel) si eu is sensibila
si mi sa infectat urechea curge cand bag cercelu ceva alb scarboscrying ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Acel ceva alb scarbos e puroi, nu trebuia sa-ti faci gaura daca esti sensibila mai ales pe anotimpul asta, si singura acasa, acum te-ai ales si fara gaura si cu durere tine comprese cu apa rece

| Jadis a răspuns:

Pai deci asa se intampla mai ales daca esti sensibila. Asta e o chestie de moment si nu va dura mult. Da e absolut normal sa se infecteze, ca atunci cand iti faci gaura ai cele mai multe sanse sa se infecteze decat sa nu se intample nimic. Ce sa iti zic...sa te speli acolo si oricat de tare te-ar ustura trebuie sa te dai cu spirt, poate te dai dupa aia si cu o crema. Dar ai grija ca cercelul sa fie de argint si dupa ce il pui in ureche da-l cu putin spirt. Daca nu e de aur sau argint iti nenorocesti mai rau urechea mai ales ca e infectata. Daca nu iti lasi cercelul in ureche, urechea se va astupa la loc si apoi va trebui sa-ti faci alta gaura...

| just for me a răspuns:

In primul rand nu purta o vreme cercelul, si cand ai astfel e probleme NU se poarta cercei de argint, argintul infecteaza la urechi, aurul face sa treaca.si eu am tinut niste cercei de argint si acum mi s-a unmflat urechea si mi-a crus sange si chestia aia si am inceput sa port de aur dupa ce m-am spalat bien si am stat o zi fara cercei.deci spalate, da cu ceva(o crema, ceva dezinfctant), si stai o zi doua fara cercel. apoi poarta de aur sau ceva mai usor. sa porti argint cand iti trece

| Fan7a a răspuns:

E secretie de la ureche. du-te la un medic ca aia e 100% infectie daca iti curge cand bagi cercelul

| NoBoDy_7286 a răspuns:

Doamne
1-yos baiat si la viata mea mi-am facut in ureche 4gauri
2-la nici una nu mi-a curs 1picatura de sange si nici nu s-a infectat
3-am avut si vreo 6cercei
u incearca sa nu mai porti o vreme cercelul si o sa se vindece