| IonuțTitoiu1971 a întrebat:

Până la ce vârstă cresc băieții?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cresc pana la 18 ani, dar in situatii rare pot creste pana la 20de ani, in special cei care au un ritm mai lent de creste, in perioada de pubertate.

| Zuzu1991 a răspuns:

Si pana la 24

| Floridori a răspuns:

In majoritatea cazurilor, baietii cresc semnificativ pana in jurul varstei de 16 ani (de regula, intre 12 si 16 ani, acestia cresc in medie aproximativ 5-10cm pe an), ulterior cresterea devenind mai lenta (in medie aproximativ 1cm pe an) pana in jurul varstei de 21 de ani.

Dar trebuie luat in calcul ca fiecare se dezvolta in mod diferit, iar in cazul unora, exista si mica problema a pubertatii intarziate care poate amana si chiar incetini cresterea, din moment ce aceasta este dictata genetic si hormonal.

| IonuțTitoiu1971 explică (pentru Floridori):

Da de aceea am intrebat eu am inceput sa cresc considerabil în jurul vârstei de 18 ani in momentul de față având o înălțime de 1.71

| Floridori a răspuns (pentru IonuțTitoiu1971):

Posibil ca tu sa fi avut o pubertate intarziata.Te vei mai inalta putin cu siguranta.Cat, nimeni nu are cum sa stie, dar in jurul varstei de 21 de ani, cresterea se opreste, de obicei.Desigur, varstele sunt aproximate si estimate in medie, fiecare caz in parte putand fi usor diferit, mai ales in cazul pubertatii intarziate.

| IonuțTitoiu1971 explică (pentru Floridori):

Ce crezi pot ajunge la un 1, 79-1, 80 am 19 ani

| Floridori a răspuns (pentru IonuțTitoiu1971):

Din pacate nu exista o formula matematica pentru asta si nimeni, chiar nimeni, nu ar putea estima cat o sa mai cresti, dar daca deja ai 18 ani, pana la 19 este putin probabil ca o sa te mai inalti aproape 10cm.Mai realist ar fi sa speri la o crestere de 1-2cm pe an in urmatorii 2-3 ani. Daca ai noroc si e mai mult, cu atat mai bine, iar daca e mai putin, nu este nicio tragedie.Ideal ar fi sa nu faci din asta o obsesie. Oricum nu este ceva ce ai putea controla si va trebui sa accepti cat iti va da natura.