| PrincesS_1335 a întrebat:

Parul creste de la calciu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Afdsa a răspuns:

Un par frumos si bogat il are doar o persoana sanatoasa, cu un regim alimentar bine pus la punct. Este recomandat sa mananci alimente care contin vitaminele A, B, C si E. Produsele care contin fier si zinc sunt de asemenea indicate, cu atat mai mult cand iti doresti ca parul tau sa creasca mult mai repede.
Daca te gandesti sa iei vitamine sub forma de pastile, trebuie sa stii ca exista riscul ca acestea sa nu se asimileze in mod corect si sa nu aiba efectul scontat. Mai bine opteaza pentru fructe si legume proaspete, proteine din carne, spanac, fasole si soia. Tunsul periodic al parului si indepartarea varfurilor degradate duc la revigorarea acestuia. Daca vei taia cate 3 – 4 centimetri o data la doua luni, vei vedea ca se regenera si va creste mult mai repede.Si uleiul de ricin poate ajuta la cresterea parului.
Sursa: www.google.ro.
în concluzie cam da... părul creşte de la calciu.

3 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Parul,unghiile si intr-o mai mica masura piele sunt organe moarte
Parul este mai pe intelesul tuturor "carne moarta".
Vitaminele A si E sustin sanatatea parului(radacina in mod special) si Seleniumul.
Parul nu creste de la ele, insa acestea ajuta la mentinerea parului sanatos!
Parul si unghiile cresc si dupa ce murim.

| baru a răspuns:

Sall. Se pare ca da. Cel mai vizibil este la inghii. Pa!

| Dianka_5275 a răspuns:

Ne dorim par sanatos, frumos si lung, in cel mai scurt timp posibil. Nu e de mirare ca din aceasta cauza am cazut in capcana zecilor si sutelor de reclame la produse cosmetice, suplimente si lotiuni care ne promit toate acestea. Parul tau poate spune multe despre sanatatea ta, dar si despre alimentatia si stilul tau de viata.
Undeva citisem ca calciul ajuta la cresterea si intarirea acestuia, deci am incercat si eu, si pot sa zic ca chiar are efect, succese tie!