| alexRE a întrebat:

Pe pielea(preput) din capatul penisului chiar in fata la iesirea urini, mi-au aparut de vreo 3 saptamani un fel de bubite daca le pot spune asa, care sunt foarte foarte mici si dese aproape de culoarea pielii este oarecum ciudat cum sunt distribuite in zona respectiva :pare sa existe un grup mai mare pe partea superioara tot in fata si inca cateva grupuri mai mici in lateral si jos.
Poate mi se pare mie dar par a se extinde intr-un ritm foarte lent.
Vreau sa mentionez ca resimt un disconfort in zona respectiva(o sensibilitate foarte mare la contactul cu textilele, chilotii).
Am fost la doctorul de familie si mi-a sugerat sa ma spal cu musetel si bicarbonat de sodiu.
Am inceput sa fac treaba asta cam de-o zi dar insa nu vad nici un rezultat.
Daca e o micoza in cam cat timp trece?
Si ce ar putea fi aceasta afectiune?
Sar parea ca si glandul are o sensibilitatae oarecum mai ridicata.
Vreau sa mentionez ca nu mi-am decalotat niciodata penisul.
Am 17 ani.
Ce pot face? Mor de ingrijorare sa nu fie ceva grav.
Incepe sa devina o chestie care incepe sa ma frustreze pe plan mental.
Voi ce ati face in locul meu?
Sa fac ce mia recomandat medicul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o problema de igiena. In mod normal ar trebui sa-ti decalotezi penisul la fiecare spalare, adica de doua ori pe zi si sa te speli bine cu apa si sapun. Nefacand asta, secretia locala, smegma, s-a infectat. Nu are cum sa-ti treaca daca nu te decalotezi complet si nu te curati. Mai bine te-ai duce la un urolog, daca in 17 ani nu te-ai spalat niciodata corect, s-ar putea sa ai envoie de o decalotare chirurgicala.

| alessia5158 a răspuns:

Daca nu merge cu tratamentul recomandat de medicul de fam. incearca la un specialist in urologie.(fetele merg la ginecologie, baietii la urologie! ) Numai bine!

| kr.mdy a răspuns:

Deci, in fiecare seara spala-te cu bicarbonat de sodiu, o lingurita la o cana, dai in fiert apa si pui acolo bicarbonatu, trage de piele bine sa intre solutia. Daca te ustura foarte tare foloseste si unguentul Clotrimazol.

| PяInCєSs a răspuns:

Pai nu te astepta la un rezultat din prima zi... mai incearca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca nu ti-ai decalotat niciodata obiectul muncii, e normal sa fie sensibil capul ala (cum se zice), si o sa dureze o vreme pana se desensibilizeaza si n-o sa mai fie neplacut la atingere, e normal sa simti UN MARE DISCONFORT cand se atinge de chiloti, din moment ce e inca sensibil, continua tratamentul, si daca nici dupa 3-4 zile n-are efect si nu dispar petele alea, du-te tot la el sau la alt medic, intre timp poti scrie pe www.sfatulmedicului.ro, ei iti raspund in 1-2 zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmeaza tratamentul si daca se invineteste stai linistit.in doua saptamani ...se usuca si cade singura.