| RenataG a întrebat:

Pentru acneea polimorfa este bun zynerit? dar cum sa scape o rpietena mai repede de aceasta acnee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Alistair a răspuns:

Depinde de ce tip: retentionala, inflamatorie sau mixta. Poti folosi si zineryt dar daca este mai grava ar trebui incercat un tratament cu antibiotice sau pastile speciale. Eu zic sa consulti un dermatolog. El va sti exact ce tratament sa iti recomande.

| madalina2727 a răspuns:

Daca dermatologul i-a dat zynerit atunci trebuie sa astepte sa isi faca efectul. Orice medicament are nevoie de o perioada sa actioneze si mai apoi sa se vada efectele. Dar o acnee niciodata nu se vindeca repede precum vrea prietena ta, pentru ca este o afectiune la nivelul pielii datorata excesului de sebum.Sa astepte sa isi faca efectul si sa fie atenta si la alimentatie, multe fructe si legume, fara grasimi, prajeli, mai putine dulciuri. fara expunere la soare indelungata sau neprotejata corespunzator.Si atentie si la cosmetice ca multe sunt foarte daunatoare, doar miros bine si atat.Acneea nu o poti trata in cateva zile, unele persoane se chinuie ani intregi si tot nu scapa de ea.

| cucalic a răspuns:

Buna.iti recomand si tie si prietenei sa urmatii urmatorul tratament timp de 10 zile. da efecte miraculoase! seara inainte de culcare va spalati pe fata, dupa care curatati-va fata cu tincura de propolis si dupa 2 minute va dati cu mibazon unguent.ve-ti cedea ce efecte miraculoase are.pa.pa

| RenataG explică:

Prietena *

| RenataG explică:

Pai prietena mea a fost la dermatolog si i a dat zynerit si antibiotice si ea de cateva zile da inca nu i a trecut nici un cos...

| diana_3226 a răspuns:

Nu-ti recomand zynerit, mie mi-a facut mai mult rau, dar totusi depinde de ten

| diana_3226 a răspuns:

Tot dermatologul mi-a dat si mie zynerit dar nu mi-a facut bine:d