| Victoria18 a întrebat:

Pentru ce e buna aspirina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Este antiimflamator. Il iei doar cand iti zice medicul tau de familie! Evita sa iei medicamente fara prescripitie si substante care se elibereaza fara reteta pentru ca, pe langa faptul ca nu te pot ajuta, acestea ''la liber'' sunt si foarte periculoase pe termen lung.

| francut a răspuns:

Aspirina, sau acidul acetilsalicilic, este un medicament antiinflamator non-steroidian din familia salicilaților, folosit în general ca un analgezic minor, ca antipiretic, sau ca antiinflamator. În plus, aspirina în doze mici are un efect antiagregant și este folosit pe termen lung ca să diminueze riscul de infarct.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Aspirin%C4%83

| Nevroza a răspuns:

Mahmureala, asta stiu sigur

| Doarof3 a răspuns:

Durere de cap, început de răceală e și anti-inflamator

| nitromonkey88 a răspuns:

Scoaterea petelor de oua de pe haine
Reimprospatarea culorii parului
Calmarea intepaturilor de insecte
Tratarea bataturilor
Indepartarea negilor
Uscarea cosurilor
Pastrarea indelungata a florilor in vaza
Ajutor in gradina
Unii gradinari piseaza aspirine pentru ca apoi sa foloseasca praful obtinut ca agent de crestere a radacinii plantelor sau le amesteca cu apa, solutia fiind folosita la tratamentul antifungic al solului.
Eliminarea matretii

| Lioana a răspuns (pentru nitromonkey88):

In ce fel reimprospateaza culoarea parului? Reda culoarea naturala parului alb sau cum?

| nitromonkey88 a răspuns (pentru Lioana):

Inotul intr-un bazin cu clorurata poate avea un efect neplacut asupra culorii parului deschis la culoare. Puteti sa va reimprospatati nuanta de par folosind o solutie obtinuta prin dizolvarea a 6-8 tablete de aspirina intr-un pahar cu apa calda. Masati-va parul cu solutia respectiva si lasati-o sa actioneze timp de 10-15 minute, apoi clatiti.

| CatalinAlexandru1989 a răspuns:

Citește pe prospect?