| melena a întrebat:

Pentru ce este vaccinul care se da claselor de a 10 a, pot aparea reactii adeverse grave?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Lora1 a răspuns:

La.m facut si eu si m.a durut mana ft tare timp de 3 zile crying dar nu e nimic grav pe toti ii dor mana de la vaccin!

| DakotaRoyse a răspuns:

Cred că ăsta e http://www.sfatulmedicului.ro/......iole_10531
Scrie acolo şi reacţiile adverse :)

| Raniia a răspuns:

Este vaccinul DT recomandat in profilaxia difteriei si tetanosului si este ultima revaccinare si care incheie ciclul inocularilor anterioare incepute de la varsta de 2 luni. Daca nu-l faci celelalte doze nu au efect. Poti sa faci reactie postvaccinala-durere locala si eventual febra, reactii care se remit dupa 2-3 zile.Stai linistita cu nu este nimic grav, aplici comprese cu apa rece la locul inocularii si paracetamol pentru febra.

| melena explică (pentru Raniia):

Si unde se injecteaza stii?

| Raniia a răspuns (pentru melena):

Se administreaza pe cale strict intramusculara in regiunea superioara a coapsei dar si in partea superioara a bratului nu este gresit.De obicei elevilor in campaniile vaccinale se administreaza in mana.Linistita ca nu te doare, acele sunt f. mici, ca si cand este o intepatura de tantar.