| just4you_6809 a întrebat:

Mibazon bun pentru cosuri? L-ati incercat? Ce reactii adeverse are? DAU FUNDITAtongue

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ary a răspuns:

Mibazonul este un medicament de uz veterinar, comercializat numai prin farmaciile veterinare.In compozitia sa intra o serie de antibiotice in concentratii ridicate (Tetraciclina baza, Eritromicina baza, Neomicina baza), a caror actiune se potenteaza reciproc, precum si Prednison, care actioneaza ca un antiinflamator puternic, favorizand totodata penetratia antibioticelor in tesuturi.Pentru tratarea acneei, se recomanda degresarea si curatirea prealabila a pielii cu apa si sapun, dupa care se aplica pe locurile bolnave un strat subtire de Mibazon, care se maseaza usor, pentru a patrunde in piele. Operatia trebuie repetata de 2-3 ori pe zi, pana la disparitia acneei. In cazul unor eventuale recidive, care sunt foarte rare, se aplica acelasi tratament.

16 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Este foarte bun.Incearca-l happy

| MixedObsessions a răspuns:

Multe fete au folosit Mibazon si e adv. ca se gasesc la farmacii veterinar. Am folosit si eu o perioada sh as putea spune ca e ff. bun. Sincer mie mi. a facut foarte bine sh treptat mi.au disparut coshurile. Eu am un ten sesnsibil si mi. a fost teama dar mi. a fost folositor. Depinde acum sh de tenul tau. Eu zic ca merita incercat da rezultate foarte bune sh nici nu e skump. Sper sa. ti fie de folos :*:*

| Just kidding a răspuns:

DA! si eu am folosit si nu mi-a venit sa cred de rezultate love struck Ti-l recomand cu caldura :* Cat despre reactii adverse nu stiu sa existe big grin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu il folosesc de 2 zile dar nu stiu daca il folosesc corect.il aplic pe toata fata dupa ce ma spal cu sapun cu sulf(asa mi-a rec dermatologul)Si eu am o nedumerire... mibazonul se fol.pe toata fata sau numai pe cosuri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se aplica vreo 2-3 straturi foarte subtiri, doar pe cosuri, nu pe toata fata, LOL.,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Colegu nu am de unde sa stiu ce reactii are... dar vreau si eu sa il foloseschappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu il folosesc si nu e bunsad, de aproape 10 zile il folosesc am si mai multe cosurisad nu mai stiu ce sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte bunnnnnnnnn inceaca-l

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat si eu azi mibazonu acum astept sa vad ce reactii are

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, eu când am fost la dermatolog şi din lista mea de produse de vreo 15-20 exact Mibazonul a fost tăiat.pentru că are în compoziţie ceva pentru uz veterinar.Nu l-am mai folosit de atunci dar azi m-am reapucat de el entru că nu ştiu ce să mai folosesc, din cauză că acneea mea e severă(asta şi datărită fondului de ten) Voi face tratamentul în fiecare zi, dar după şcoală când îmi voi da prostia aia de fond de ten jos. îl urăsc dar nici fără el nu pot ieşi din casă. Sper să aibă efect chiar dacă nu voi opri folosirea fondului de ten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iau anticonceptionale pot sa ma dau cu mibazon?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e ff bun si nu am desc nici o reactie adversa la mine a functionat

| Marius_3897 a răspuns:

Mibazonul e chiar f. fbun eu ma dau cu el de 2zile si deja mi-au disparut din cosuri. Incearca`l nu ai nimic de pierduttongue

| Marin_Viorel_1992 a răspuns:

E buna

| Uzzy_Florin_1995 a răspuns:

Si daca am cosuri p toata fata? si il aplic p toata fataa se poate intampla ceva?

| paula01 a răspuns:

E cumva bun si pentru petele produse de cosuri?