| anonim_4396 a întrebat:

Pentru diagnostic de autism trebuie sa merg la psihiatru sau psiholog? Cine imi poate recomanda un psihiatru sau psiholog bun in Bucuresti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Psiholog pentru început, apoi eventual un terapeut ABA care e cea mai indicata pentru autism

| Donsavas a răspuns:

Doar psihiatrul are dreptul sa diagnosticheze.
Autismul se pune la copii iar la adulți afecțiunea se numeste schizofrenie.

| Goete a răspuns:

Inteleg bine, ti-ai sles un diagnostic si vrei sa il faci oficial, motiv pentru care cauti organismul oficial capabil sa iti puna diagnosticul ales de tine?

| Bozgi200 a răspuns:

Autismul de depistează la vârste mici, nu ai nimic stai liniștit... dacă ți-a zis cineva că ești autist, e vai și amar