| schajuman1344 a întrebat:

Pentru Molluscum Contagiosum, ce imi recomandati? Am fost la un medic dermatolog, care mi-a recomandat care mi-a recomandat chiuretarea acestora. Nu stiu daca raman cicatrici, in urma chiuretajului. Am citit si despre uleiul de oregano, ca este foarte bun pentru boala asta. Ce imi puteti spune despre acest ulei. Ce ma sfatuiti sa fac? Dau funda, vot si un multumesc frumos. Va rog sa ma ajutati! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| piti77 a răspuns:

Tratamentul cel mai eficace este chiuretarea excrescentelor de molluscum, insa aceasta procedura este putin dureroasa, necesitand anestezie locala. Criogenarea este si ea o metoda des utilizata. Sunt necesare mai multe sedinte spatiate la 3-6 saptamani din cauza aparitiei noilor leziuni sau atunci cand excrescentele sunt numeroase. Prin crioterapie celulele infectate sunt ucise prin "înghețarea" lor cu un spray lichid sub presiune, de obicei azot lichid sau oxid nitric. Procedura poate fi ușor inconfortabilă sau poate să doară, în funcție de cantitatea și amplasarea celulelor infectate.
poti incerca de asemenea aplicarea de medicamente pe piele sau utilizarea de medicamente pe cale orala. acestea ti le va recomanda un medic specialist.
cat despre produsele naturiste, sunt mai putin eficiente in aceasta situatie.